01 / 07 / 2022

Sivas'ta, ay yıldız mimarili cami ibadete açıldı!

Sivas'ta, ay yıldız mimarili cami ibadete açıldı!

Sivas'ta, ay ve yıldız mimarisiyle Türkiye'de ilk olma özelliğine sahip olan ve yapımı tamamlanan Yukarı Tekke Ay Yıldız Camisi, düzenlenen törenle ibadete açıldı.Sivas'ta inşaat çalışmalarına 2017 yılında başlanan, ay- yıldız mimarisiyle dikkat çeken ve yapımı tamamlanan Yukarı Tekke Ay Yıldız Camisi'nin açılışı yapıldı. Hürriyet'te yer alan habere göre, gerçekleştirilen törene Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve protokol üyeleri katılım gösterdi. Törenden sonra camide cuma namazı kılındı. Açılışı yapılan camide, yıldız şeklindeki kapalı alanında 3 bin 500 kişi, hilal şeklindeki avlusunda da 4 bin 900 kişi namaz kılacak. Camideki açık ve kapalı alanlarda toplam 8 bin 400 kişi, aynı anda ibadetini gerçekleştirebilecek.

VALİ AYHAN: AY YILDIZ CAMİSİ DE AKLA GELECEK

Açılışta önemli açıklamalar yapan Vali Salih Ayhan, "Sivas’ımızda güzel bir cami, güzel bir mescidin açılışını yapıyoruz. Tabi bunun birçok anlamı da var. Bir şehirde nasıl 'İstanbul' deyince Ayasofya akla geliyor, 'Ankara' deyince Kocatepe, 'Bursa' deyince Ulu Cami geliyorsa Sivas’ımızın da bundan sonra Ay Yıldız Camisi akla gelecek. Bu işe emek veren, destek veren, omuz veren herkese yürekten teşekkür ediyorum. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi daim eylesin. Ezan sesimizi, ezanlarımızı dindirtmesin, bayrağımızı indirtmesin, vatanımızı böldürtmesin" diye konuştu.

BAŞKAN BİLGİN: GELECEK NESİLLERE MİRAS

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de konuyla ilgili olarak,  "Bu eserin temelinden bu zamana kadar gelmesinde katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Ecdadımız gittikleri ve fethettikleri yerlere İslam’ın mührünü cami ve mescitlerle vurmuştur. Camilerimizin minareleri tevhidin sembolü, ezanları şehadetin temeli, mihrap, kürsü ve minberleri hak ve hakikatin sesidir. Sivas’ımızda işlevselliği ve mimarisiyle göz alıcı bir güzelliğe sahip olan Ay Yıldız Camisi'nin açılışı bizleri mutlu etmektedir. Bu cami gelecek nesillerimize miras bırakabileceğimiz nadide bir eser olacaktır" dedi.