Sivas'taki Mavi Medrese'nin restorasyonu tamam!

Sivas'taki Mavi Medrese'nin restorasyonu tamam! Sivas'taki Mavi Medrese'nin restorasyonu tamam!

Sivas'ta Selçuklular döneminde 1271 yılında yaptırılan ve üzerindeki mavi çiniler nedeniyle 'Gök Medrese' olarak anılan eser, restorasyon sonrası görüntüsüyle büyüledi...Selçuklu Veziri Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından 1271 yılında Sivas'ta yaptırılan tarihi Gök Medrese'de, 22 yıl süren restorasyon sürecinde sona gelindi. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri öncülüğünde sürdürülen çalışmalar kapsamında eserin ön cephesi ve minarelerinde bulunan örtüler de son rötuşların yapılmasıyla tamamen kaldırıldı.

NTV'de yer aşan habere göre, Üzerindeki mavi desenleri, aynı renkteki gökyüzüne uzanan minareleriyle yeniden hayat bulan tarihi eser, kontrol kurulunun onayıyla halkın hizmetine açılacak. Eser daha sonra yapılacak düzenlemeler ile İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi olarak hizmet vermeye devam edecek.

EVLİYA ÇELEBİ'YE KONU OLDU

Sivas'ı 1399'da istila eden Timur'un hayran kaldığı eser olarak da bilinen, astronomi bilimi alanında derslerin verildiği Gök Medrese, Evliya Çelebi'nin 'Seyahatnamesi'ne de konu oldu. Eserde kapı kemerinin her iki yanında 12 hayvan başı kabartması yer alıyor. Bunun dışında pek çok motifin görüldüğü kapıda, iri yıldız motifleri, hayat ağacı, küçük kuşlar, kartallar, çeşitli bitkisel motifler sıralanıyor. Ön cephede, kabartma bezeli yivli gövdeli kulelerin yanı sıra 1'er şerefeli 2 minaresi bulunuyor. Minarelerde kabartmalar, geometrik ve bitkisel motifler bulunuyor.