Mavi Medrese açıldı mı

Mavi Medrese açıldı mı

Sivas'ta Selçuklular döneminde 1271 yılında yaptırılan ve üzerindeki mavi çiniler nedeniyle 'Gök Medrese' olarak anılan eser, restorasyon sonrası görüntüsüyle büyüledi...

Edirne Saatli Medrese açıldı!

Edirne'de, restorasyonu tamamlanan, Fatih Sultan Mehmet'in de eğitim aldığı Saatli Medrese açıldı.

Tarihi 'mavi medrese' müzeye dönüştürülecek!

Sivas'taki Selçuklu Veziri Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından inşa edilen 748 yıllık Gök Medrese, "Vakıflar Müzesi"ne dönüştürülecek.

Sivas'taki Mavi Medrese'nin restorasyonu tamam!

Sivas'ta Selçuklular döneminde 1271 yılında yaptırılan ve üzerindeki mavi çiniler nedeniyle 'Gök Medrese' olarak anılan eser, restorasyon sonrası görüntüsüyle büyüledi...

Mavi Gayrimenkul Değerleme Anonim Şirketi İstanbul Şubesi açıldı!

Mavi Gayrimenkul Değerleme Anonim Şirketi İstanbul Şubesi bugün Bahçelievler'de 300 bin TL sermaye bedeli ile açıldı. 

Gine'deki II. Abdülhamid Han Camisi açıldı!

Gine'nin başkenti Konakri'deki, Mahmut Ustaosmanoğlu adına yaptırılan külliye içerisindeki medrese ve II. Abdülhamid Han Camisi açıldı. Türkiye'den 180 kişilik heyet açılış törenine katıldı.

Antalya Alzheimer Hasta ve Hasta Yakını Merkezi açıldı!

Antalya Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik kapsamında önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. 'Mavi Ev' Antalya Alzheimer Hasta ve Hasta Yakını Merkezi yerli ve yabancı bilim insanlarının da yakından takip ettiği törenle hizmete açıldı.

Çifte Minareli Medrese hizmete açıldı!

Anadolu’daki en önemli Selçuklu eserleri arasında yer alan Çifte Minareli Medrese, yaklaşık 5 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından yeniden ziyaretçilere kapılarını açtı.

Mavi Karadenizliler Taşımacılık Turizm İnşaat Petrol Ürünleri İth.İhr.Tic.Ltd.Şti.İstanbul Şubesi açıldı!

Mavi Karadenizliler Taşımacılık Turizm İnşaat Petrol Ürünleri İth.İhr.Tic.Ltd.Şti.İstanbul Şubesi, Turan Durmuş Şube Müdürlüğü'nde 200 bin TL sermaye ile 15 Şubat'ta Bayrampaşa, Büyük İstanbul Otogarı'nda açıldı.

Aydın'da Mavi Kart Atık Alım Sistemi tesisi hizmete açıldı!

Aydın’ın Didim ilçesinde tur teknelerinin denize boşalttıkları sintine atıklarının kanalizasyona gönderilmesini sağlayan Mavi Kart Atık Alım Sistemi tesisi açıldı.

Siltaş Mavi Park'ın www.siltasmavipark.com internet sitesi açıldı!

Siltaş Mavi Park Maltepe projesinin internet sitesi www.siltasmavipark.com açıldı. Görsellerin ve kataloğun da hazırlandığı Siltaş Mavi Park Maltepe'de fiyatlar 495 bin TL'den başlıyor.

Mordoğan'ın ilk butik oteli Mavi Keçi açıldı!

Mordoğan'ın Ankara Hukuk Fakültesi mezunu Derya Okçelik, 1.5 milyon liralık yatırımla turizm sektörüne adım attı. İstanbul'u terk eden Okçelik, gezmek için geldiği Mordoğan'ın ilk butik oteli Mavi Keçi'yi hizmete açtı...

Şehit Furkan Doğan Gençlik Merkezi Sancaktepe'de açıldı!

Sancaktepe Belediyesi tarafından yapılan, Mavi Marmara Gemisi'nde hayatını kaybeden Furkan Doğan'ın anısına yapılan "Şehit Furkan Doğan Gençlik Merkezi" Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ' ın katılımıyla açıldı...

Buca Özel Mavi Deniz Tıp Merkezi açıldı!

Buca Şirinyer'de Özel Mavi Deniz Tıp Merkezi, AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ'ın katıldığı törenle hizmete girdi...

Mavi Medrese açıldı mı

Mavi Medrese açıldı mı Mavi Medrese açıldı mı

Selçuklu Veziri Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından 1271 yılında Sivas'ta yaptırılan tarihi Gök Medrese'de, 22 yıl süren restorasyon sürecinde sona gelindi. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri öncülüğünde sürdürülen çalışmalar kapsamında eserin ön cephesi ve minarelerinde bulunan örtüler de son rötuşların yapılmasıyla tamamen kaldırıldı.

NTV'de yer aşan habere göre, Üzerindeki mavi desenleri, aynı renkteki gökyüzüne uzanan minareleriyle yeniden hayat bulan tarihi eser, kontrol kurulunun onayıyla halkın hizmetine açılacak. Eser daha sonra yapılacak düzenlemeler ile İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi olarak hizmet vermeye devam edecek.

EVLİYA ÇELEBİ'YE KONU OLDU

Sivas'ı 1399'da istila eden Timur'un hayran kaldığı eser olarak da bilinen, astronomi bilimi alanında derslerin verildiği Gök Medrese, Evliya Çelebi'nin 'Seyahatnamesi'ne de konu oldu. Eserde kapı kemerinin her iki yanında 12 hayvan...