Soçi`yi olimpiyatlara Albayrak hazırlayacak

Soçi`yi olimpiyatlara Albayrak hazırlayacak

2014 Kış Olimpiyat Oyunları'nı düzenleyecek olan Rusya, Soçi'de kuracağı yeni limanı Türk inşaat sektörünün önde gelen şirketi Albayrak Grubu ile birlikte inşaa etmeye karar verdi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Rusya 2014 yılında düzenleyeceği 22. Kış Olimpiyat Oyunları'na tüm hızıyla hazırlanıyor. Sochi'de hazırlıklar son aşamaya geldi. Sochi Olimpiyat Köyünü inşaa edecek Rus Basic Element Holding'e bağlı 'Port of Sochi 2014' şirketi, inşaatı vaktinde ve layıkıyla tamamlayabilmek için Türk şirketleriyle işbirliğine gitti. Şirket kendine inşaat partneri olarak Türkiye'de başta metro inşaatlarıyla adından söz ettiren Albayrak Grubu'nu seçti. 1 hafta boyunca Türk şirketleriyle işbirliği konusunu görüşmek için Türkiye'de bulunan Port of Sochi 2014 şirketinin Genel Müdürü Vladimir Sheyanov Albayrak Şirketler grubu ile işbirliğine vardıklarını söyledi.

3 MİLYAR $'LIK YATIRIM

İnşaat malzemeleri tedariki ve Karadeniz Limanı arasındaki işbirliğini geliştirme konusunda görüşmelerin sıcak geçtiğini belirten Vladimir Sheyanov, "Sochi Limanı yıllık 5 milyon ton yük elleçleme imkanına sahip. Bu limana inşaat süresince olimpiyat şehri için gerekli olan malzemeler gelecek. Olimpiyat şehri inşaatının tamamlanmasının ardından yat limanı olarak kullanılacak. Albayrak Şirketler Grubu ile liman inşaatı ve liman projelendirme konusunu görüşeceğiz. Olimpiyat Oyunları'nın düzenleneceği Sochi'nin geliştirilmesi ve kış sporlarına uygun hale getirilebilmesi için 3 milyar dolarlık bir yatırım yapılacak. Toplamda 1 milyon metrekare alana inşaat yapacağız. 7 bin 200 kişinin aynı anda yararlanmasını sağlayacak basın merkezi, oteller, ve hastane yapacağımız Olimpiyat Köyü içerisinde yer alacak." dedi.

Putin lobi yapmıştı

Sochi'nin Olimpiyatlar'ı alması için oylamanın yapıldığı Guatemala'ya gelerek lobi faaliyetlerinde bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Deniz kıyısına geldiğinizde güzel bir bahar gününü, biraz yukarılara, dağlara çıktığınızda kışı yaşayabilirsiniz. Gerçek karı garanti ediyoruz. Olimpiyat hazırlıklarını zamanında tamamlamayı garanti ediyoruz. Söz veriyorum trafik de olmayacak" diyerek Sochi için oy istemişti.

(Yenişafak)

pus