5 yıl içinde tapu işlemlerinden 64 milyar 918 milyon TL toplandı!

5 yıl içinde tapu işlemlerinden 64 milyar 918 milyon TL toplandı!Vatandaş ev alırken yüklü vergiler ödüyor. Son 5 sene içinde tapu işlemlerinden 64 milyar 918 milyon TL toplanırken tapu harcının yüksekliği vatandaşların tepkisine sebep oldu.


Son 5 sene içinde tapu işlemlerinden 64 milyar 918 milyon lira para toplandı. Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre, alıcı ve satıcının yüzde 2'şerden toplam yüzde 4 ödediği tapu harcının yüksekliği vatandaşların tepkisine sebep oluyor. CHP  Ankara  Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, tapu harcının vatandaşa ‘yük' olduğunu dile getirerek, “Özellikle alt gelir grubu yıllarca çalışıp başını sokacağı bir ev almaya kalktığında devletin katkı vermesi gerekirken üzerine yük bindiriyor olmasından muzdarip” diye konuştu.

5 yıl içinde tapu işlemlerinden 64 milyar 918 milyon TL toplandı!

CHP'li Hakverdi, Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde son 5 senede toplanan tapu harcı gelirlerini sordu. Ocak 2015 ila Haziran 2020 tarihleri arasında tapu işlemlerinden 64 milyar 918 milyon lira toplandığı belirtildi. 300 bin liralık bir dairenin tapu harcının 12 bin TL olduğunu, 350 TL de döner sermaye payı alındığını dile getiren Hakverdi, “Ödenen para 12 bin 350 TL'yi buluyor, bu miktarı ödemeden tapuyu alamıyorsunuz. Vatandaşlar yüksek tapu harçlarından çok şikayetçi. Oran 100 bin TL'lik ev için de, 10 milyon TL'lik ev için de aynı” diye konuştu ve şunları dile getirdi:

“Tapunun topladığı para kendi bütçesi ile karşılaştırıldığında korkunç rakam ortaya çıkıyor. Kurum neredeyse Hazine'ye para toplama merkezi haline gelmiş durumda. Genel bütçeden aldığı payın ortalama 10 katını Hazine'ye geri toplayan kurum, vatandaşlardan vergi toplayan ikinci bir Maliye Bakanlığı'na dönüşmüş durumda.”

Çalışanlara pay verilmiyor

Tapu Kadastro çalışanları için döner sermaye adı altında para toplandığını ve çalışanlara bu payın verilmediğini dile getiren CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, 2015 yılından bu yana vatandaşlardan 5 milyar 530 milyon lira döner sermaye adı altında para topladığını, ancak personele pay verilmediğini belirtti.

 

Gayrimenkul alım satımında yeni dönem başlıyor!