Son 5 yılda satılan 153 bin konutun 88 binini Orta Doğulular aldı! 

Son 5 yılda satılan 153 bin konutun 88 binini Orta Doğulular aldı! 

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, son 5 yılda yabancılara toplam 153 bin 766 konut satıldı. Satılan 153 bin 766 konutun en az 88 bin 393'ünü Orta Doğulular aldı...


250 bin dolara vatandaşlık verilmesine dair düzenlemeyle yabancıların Türkiye'de konut alımlarında artış yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, son 5 yılda yabancılara toplam 153 bin 766 konut satışı gerçekleşti. Bu rakamın en az 88 bin 393'ü Orta Doğu ülkelerinin vatandaşları tarafından alındı. Sözcü Gazetesi'nden Emre Deveci'nin haberine göre, konut satışlarıyla birlikte Suriyeli sığınmacılar dışında Türkiye'deki yabancı nüfus 1,5 milyonu geçti. Gayrimenkul değerleme uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman, Orta Doğu ülkeleri dışındaki ülkele yurttaşlarının yaptığı kayda geçen konut alımlarının da ağırlıkla Türk kökenliler tarafından yapıldığını vurguladı.

Türkiye’de son yıllarda yabancılara yapılan konut satışlarındaki artış ve satışlarda Orta Doğu vatandaşlarının ağırlıklı olduğu görülüyor.

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de son beş yılda yabancılara toplam 153 bin 766 adet konut satışı gerçekleştirildi. Bu rakamın en az yüzde 57,5’ine denk gelen 88 bin 393 konut Orta Doğu ülkelerinin vatandaşlarına satıldı.

Arap ülkelerinin vatandaşlarının bu dönemde Türkiye’de toplam konut alımı 69 bin 22 olduğu tespit edildi.

2019’da yabancılara 45 bin 967 adet konut satılırken, bu rakamın 27 bin 98 adedini Orta Doğu ülkelerinin vatandaşlarına satıldı.

Bu dönemde en fazla konut alımı, 27 bin 609 adetle Iraklılar tarafından oldu. Suudiler 12 bin 971 adetle ikinci, İranlılar 11 bin 953 ile üçüncü, Ruslar 10 in 35 ile dördüncü, Kuveytliler 9 bin 788 ile beşinci, Afganlar 7 bin 418 ile altıncı, Almanlar 6 bin 77 ile yedinci, İngilizler 5 bin 337 ile sekizinci sırada bulunuyor.

Son 5 yılda satılan 153 bin konutun 88 binini Orta Doğulular aldı! 

250 BİN DOLARA VATANDAŞLIK DÜZENLEMESİ ARTIRDI

İstanbul Gayrimenkul Değerleme şirketinden değerleme uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman’a göre, yabancılara konut satışlarının artmasında birinci etken olarak, vatandaşlık düzenlemesi olduğu belirtiliyor.

19 Eylül 2018 yılında uygulamaya konulan düzenleme ile yabancıların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alabilmeleri için gerekli taşınmaz alımında asgari bedel 1 milyon dolardan 250 bin dolara kadar düşürüldü.

ORTA DOĞU DIŞINDAKİ ALIMLARDA DA TÜRK KÖKENLİLER AĞIRLIKTA

Ahmet Büyükduman, Orta Doğu dışındaki ülkelerden görünen konut alımların da önemli bir kısmının da Türk ve Müslüman kökenli kişiler tarafından yapıldığını belirtti.

Orta Doğu ülkelerinde yaşanan mülkiyet sorunları sebebiyle bu ülkede belirli bir birikimi olanların birikimlerini coğrafi olarak yakın olan Türkiye’de değerlendirmeyi tercih ettiklerini belirten Büyükduman, Körfez ülkelerindeki zenginlerin ise genellikle Londra’yı tercih ettiklerini ifade etti. 

UZAK DOĞULULARIN TERCİHİ BAŞKA

Sadece Bodrum, Kaş, Alanya ve Antalya’da Rus, İngiliz ve Almanların konut aldığına dikkat çeken Büyükduman, Uzak Doğuluların ise Türkiye yerine Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, ABD ve İngiltere’yi tercih ettiklerini belirtti. 

Çinlilerin Kanada ve Avustralya’yı tercih ettiğini ifade eden Büyükduman, 250 bin dolarlık taşınmaz alana vatandaşlık verilmesiyle konut satışlarının arttığını anımsattı.

İSTANBUL’DA CİRONUN YÜZDE 20’Sİ YABANCILARDAN

Vatandaşlık düzenlemesiyle artan satışlarda birikmiş talebin etkili olduğun vurgulayan Büyükduman, yabancılara konut satışlarında önümüzdeki dönemde artış beklemediklerini de açıkladı.

Türkiye’de yabancılara satışların toplam konut satışları içinde adet bazında yüzde 3,5, ciro bazında yüzde 9 seviyelerinde paya sahip olduğunu aktaran Büyükduman, İstanbul’da ise yabancıların adet bazında yüzde 10, ciro bazında yüzde 20 gibi önemli bir paya ulaştığına dikkat çekti.

YABANCI NÜFUS DA ARTIYOR

Yabancılara konut satışlarıyla birlikte, Türkiye nüfusu içindeki yabancıların sayısı da artış gösteriyor. TÜİK’in geçen hafta açıkladığı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre Türkiye'de ikamet eden yabancı nüfus (geçici koruma kapsamında Suriyeli nüfus dışında) 2019’da bir önceki yıla göre 320 bin 146 kişi arttı ve 1 milyon 531 bin 180 kişi olarak kaydedildi.

Konut satışlarında olduğu gibi bu alanda da Iraklılar ilk sırada yer aldı. 2019 verilerine göre, Türkiye’de çalışma ya da ikamet izni bulunan Iraklı sayısı 283 bin 934 olarak belirtildi. Iraklılardan sonra, 120 bin 409 ile Afganlar, 68 bin 146 ile Türkmenistanlılar geliyor. 

Yabancılar en çok bu şehirlerden ev aldı!

Yabancıya konut satışında 50 milyarlık hedef!