Soyak'la Tahincioğlu alışveriş merkezi yapacak

Soyak'la Tahincioğlu alışveriş merkezi yapacak

Soyak İnşaat Tahincioğlu Grubu'yla 500 milyon dolar maliyetle 5 ayrı şehirde, 5 alışveriş merkezi yapacak.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Şimdiye kadar ismini daha çok orta gelir grubuna yönelik yaptığı konut projeleriyle duyuran Soyak İnşaat, alışveriş merkezi alanında da büyük çaplı yatırımlar yapmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki yıl, alışveriş merkezi alanında ilk kez yatırıma soyunacak olan şirket, bunun için düğmeye bastı. Soyak İnşaat Genel Müdürü Emre Çamlıbel, 500 milyon dolar maliyetle 5 ayrı şehirde 5 alışveriş merkezi inşa edeceklerini belirtiyor. Geçtiğimiz aylarda Tahincioğlu'yla sürpriz bir ortaklığa giden şirket, alışveriş merkezi yatırımlarının tamamı bu grupla birlikte yapacak.

 

Hemen belirtelim, konut, otel ve iş merkezi inşa eden Tahincioğlu Grubu'nun, en önemli yatırımı ise şu an Kozyatağı'nda inşaatı devam Palladium. Yatırım maliyeti 80 milyon dolar olan ve 2008'de teslim edilmesi planlanan proje konut, alışveriş merkezi ve ofisten oluşuyor.

 

Emre Çamlıbel, Tahincioğlu'yla kurdukları ortaklıkla ilgi olarak "Üç ay önce Tahincioğlu Grubu'yla İstanbul ve Anadolu alışveriş merkezi yatırımı yapmak üzere yüzde 50-50 ortaklık kurduk. Tahincioğlu kurumsallık ve finansal gücü açısından rahat çalıştığımız bir grup. Ayrıca onların alışveriş merkezi konusunda oldukça iyi bir deneyimleri var. Güç birliğinden daha büyük bir işbirliği olacağı için beraber hareket etmeye karar verdik" diyor. Çamlıbel, alışveriş merkezlerinin işletmesini de Tahincioğlu'yla kuracakları şirketin yapacağını ifade ediyor.

 

İstanbul ve Anadolu'ya alışveriş merkezi...

Yatırımı planlanan 5 alışveriş merkezlerinden bazıları İstanbul bazıları da Anadolu'da yer alacak.

 

Çamlıbel'in söylediğine bakılırsa ilk etapta start alacak alışveriş merkezlerinin ilk ikisi Anadolu'da yer alıyor. Alışveriş merkezlerinin nerede yer alacağını açıklamak istemeyen Çamlıbel, şu an iki şehirde arsaları satın aldıklarını ve iki alışveriş merkezinin yatırımına 2008 yılında başlayacaklarını belirtiyor.

Ortaklar, yapmayı planladığı diğer üç alışveriş merkezi için ise şu aralar hem İstanbul hem de Anadolu'da arsa arıyor. İstanbul'daki yatırımlar için her iki yakada da arsa arayışlarının devam ettiğini söyleyen Çamlıbel, Anadolu'daki diğer alışveriş merkezilerinin nerede yer alacağını da sır gibi saklıyor.  "Anadolu'da yatırım yapmayı planladığınız alışveriş merkezleri Eskişehir, Kocaeli, Antalya gibi son dönemlerde alışveriş merkezi yatırımlarının yoğunlaştığı kentlerde mi yer alabilir mi?" şeklindeki sorumuza Çamlıbel, "Arsa aradığımız şehirler arasında bunlar da başkaları da var. Pazar anlamında alışveriş merkezini kaldıracak pazar derinliği, nüfusu ve alım gücü yüksek olan kentlerler ilgileniyoruz" demekle yetiniyor. Çamlıbel, özellikle daha önce alışveriş merkezi yapılmamış kentlerde olmak istediklerini vurguluyor. Önümüzdeki yıl ilk etapta 2 alışveriş merkezi yapmayı planladıkların vurgulayan Çamlıbel, kalan üç alışveriş merkezinin ise 2009'a sarkabileceğini belirtiyor.

 

6 milyon m2 arsa stoğumuz var

Şimdiye kadar 50 bin konuta imza atan Soyak elindeki arsa stoğunun büyüklüğüyle de dikkat çekiyor. Çamlıbel, "Elimizde 6.2 milyon m2 arsamız var. Yani 5 yılda 30 bin konut yapacak arsa stoğumuz bulunuyor" diyor  

10 bin konutluk başka bir projemiz daha var

 

Önümüzdeki yıl A vrupa yakasında 10 bin konutluk bir projeye start verecek olan Soyak İnşaat, Anadolu yakasında aynı büyüklükteki başka bir projeye daha başlamayı planlıyor. Emre  Çamlıbel, "Anadolu yakasında planlama aşamasında olan 10 bin konutluk projemiz var. Buradaki arsamız üzerine yapmayı düşünüyoruz" diyor. Orta gelir grubuna hitap edecek projeye 2010'da başlanması düşünüyor. Çamlıbel, 2010 yılında Kocaeli'nde konut projesi yapmayı planladıklarını da belirtiyor.

 

Kezban Gebetaş/Tekborsa

pus