10 / 08 / 2022

Sudan'a Türk Köyleri inşa edilecek!

Sudan'a Türk Köyleri inşa edilecek!

İDSB İnsani Yardım Platformu Genel Sekreteri Ali Kurt, Sudan’ın afetten en çok etkilenen bölgelerinde yerel mimariye uygun "Türk Köyleri" inşa edeceklerini söyledi.



Tarihinin en büyük sel felaketiyle karşı karşıya kalan Sudan'a İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) İnsani Yardım Platformu üyesi kuruluşlar yardım elini uzattı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; İDSB'nin çağrısı ile bir araya gelen 20'den fazla STK, Sudan'ın yaralarını sarmak için ortak bir yardım kampanyaya başladı.

İDSB İnsani Yardım Platformu üyesi kuruluşlar Türk Kızılay'ın ev sahipliğinde "Sudan'ın Yaralarını Birlikte Saralım" sloganı ile buluştu.

İDSB İnsani Yardım Platformu Genel Sekreteri Ali Kurt, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmada, geçen hafta STK temsilcilerinin afet bölgesine gidip Geçici Hükümet Yardım Ofisi ve yerel STK'larla buluşmak için incelemeler yaptıklarını belirtti.

41 bin ev yıkıldı

Sel felaketi nedeniyle 16 eyalette yaklaşık 41 bin evin yıkıldığını söyleyen Kurt, 350 binden fazla insanın afetten etkilendiklerini kaydetti.

Bu ziyaret sırasında selden en çok etkilenen bölgede bin adet yardım kolisi dağıttıklarını söyleyen Kurt, Sudanlı yetkililerin taleplerini ise dikkate alıp gerçekleştirdikleri değerlendirme toplantısında felaketzedelerin öncelikle barınma, sağlık, eğitim ve beslenme hizmetlerine ihtiyaç duyduğunu belirttiklerini ifade etti.

Kurt, kampanyaya AFAD ve Kızılay başta olmak üzere AİD Uluslararası Doktorlar Derneği, Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı, Beşir Derneği, Deniz Feneri, Elden Ele Derneği, Göz Bebekleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Hayrat İnsani Yardım Derneği, İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, İsra Uluslararası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İyilik-DER), Sadakataşı Derneği, Türkiye Diyanet Vakfı, Verenel ve Weltweiter Einsatz Für Arme e.V.'nin (WEFA) destek verdiklerini söyledi.

Sahada gerçekleştirdikleri gözlemler ve yerel yetkililerden aldıkları bilgiler kapsamında Platform üyesi STK'larla iş birliği ve paylaşım içinde acil olarak, yarın  Ankara  Esenboğa havalimanından Sudan'ın başkenti Hartum'a hareket edecek bir yardım uçağı kaldıracaklarını söyleyen Kurt, uçakta öncelikli olarak çadır, battaniye, ilaç tıbbi malzeme, acil gıda paketleri, temizlik ve hijyen setleri olduğunu söyledi.

Türk Köyleri inşa edilecek

Başlattıkları kampanyada elde edilecek bağışlarla hayata geçirmeyi planladıkları çalışmalar hakkında konuşan Kurt, "Özellikle kardeş Sudan’ın afetten en çok etkilenen bölgelerinde yerel mimariye uygun "Türk Köyleri" inşa etmeyi planlıyoruz. Ayrıca çeşitli bölgelerde mobil klinik hizmeti vererek Sudan halkına acil sağlık desteği sağlamayı, duruma göre yerelden ya da ülkemizden temin edilecek acil gıda ve temizlik malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı amaçlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık ise İDSB'nin himaye ettiği İnsani Yardım Platformu'nun daha önce pek çok farklı insani krizde ve afette harekete geçirip Türkiye'nin yardımlarını bir araya getirip ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığını söyledi.

Sel felaketinden 65 bin ailenin etkilendiklerini söyleyen Kınık, "Sel felaketi 350-400 bin civarında insanı evsiz bıraktı. Kırsalda kerpiçten evlerde yaşayan yoksul Sudanlı kardeşlerimiz şu an bu sel sularının arasında evsiz hayata tutunmaya çalışıyor. Acil barınma, sağlık, gıda gibi ihtiyaçları var. "Sudan’ın Yaralarını Birlikte Saralım" kampanyası ile hem Türkiye'de hem de farklı ülkelerdeki STK'ların desteği ile hızlı bir şekilde Sudan'ın yaralarını sarmaya gayret edeceğiz." dedi.