05 / 07 / 2022

Süleyman Soylu: İdlib'de 1 yılda 35 bin evin nihayete erdirildi!

Süleyman Soylu: İdlib'de 1 yılda 35 bin evin nihayete erdirildi!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye İdlib'de AFAD koordinesinde inşa edilen briket evlerde inceleme yaptı, burada 1 yılda 35 bin evin nihayete erdirildiğine dikkat çekti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye İdlib'de AFAD koordinesinde inşa edilen briket evlerde inceleme yaptı, burada 1 yılda 35 bin evin nihayete erdirildiğine dikkat çekti. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Süleyman Soylu, beraberinde İçişleri Bakan Yardımcıları İsmail Çataklı ve Mehmet Ersoy, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Hatay Valisi Rahmi Doğan ve AFAD yetkilileriyle İdlib'e ziyarette bulundu.

Burada AFAD koordinasyonunda 3 ayrı bölgede briket ev inşaatlarında incelemeler yapan Soylu, evlerde ve çadırlarda yaşayan Suriyelileri ziyaret etti ve problemlerini dinledi, bayramlarını kutladı.

Çocuklara çeşitli hediyeler de veren Bakan Soylu, ailelere Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını da iletti. 

Soylu, incelemeleri sırasında AA muhabirine gerçekleştirdiği açıklamalarında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla AFAD ve sivil toplum kuruluşlarının yardımıyla burada büyük bir insani yardım hayata geçirildiğine dikkat çekti. 

Süleyman Soylu: İdlib de 1 yılda 35 bin evin nihayete erdirildi!

"-Temmuz ayında inşallah 51 bin evi bitirmiş olacağız"

Çalışmaların sürdüğüne vurgu yapan Soylu, şu açıklamalarda bulundu:

"Allah'a hamdolsun yaklaşık 1 yılda burada (İdlib'de) 35 bin ev nihayete erdirilmiştir. Bunların 28 binine taşınılmış, önümüzdeki günlerde gerisi bitirilecek ama burada bitiyor mu? Hayır. 51 bin projelendirilmiş yapılan ev var. Kısmet olursa temmuz ayında 51 bin evi bitirmiş olacağız. Bitiyor mu? Yine hayır. Yine yeni bir alana başladık. Orada da 7 bin 500 konutun altyapısı yapılıyor. Özellikle AFAD'ın yaptıklarını diğerlerine de teşvik etmeye çalışıyoruz. Su, kanalizasyon, altyapı, hemen hemen her şey getiriliyor. Buranın en temel sıkıntısı su, bunda da önemli adımlar atılıyor. Burada camiler, okullar, sosyal donatı alanları, sağlık ocakları var."

Burada insanların çok zor durumda yaşamlarını devam ettirdiğini dile getiren Soylu, özellikle evlerin yetim ve dul ailelere verildiğini belirtti.

Süleyman Soylu: İdlib de 1 yılda 35 bin evin nihayete erdirildi!

- "Dünya buraya sırtını döndü"

Soylu, bu hayır hareketini sürdüreceklerine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

"Bunun kaynağı milletimizden sağlanıyor. Allah milletimizden razı olsun. Burada çocuklarımızı, yaşlılarımızı görüyoruz. Özellikle yetimler, dullar bu evlere sahiplendiriliyor. Yine ifade etmek gerekir ki buradaki hayır hareketi aynen devam edecek. Milletimize buradan bir çağrımız var. Biz 1 yıl önce buraya geldiğimizde bu insanlar yine bizim sağladığımız çadırlardaydı ama kış ve yaz çok zor şartlarda, çok kalabalık insanlarla temizliğin, suyun, sıhhatin olmadığı bir alan içerisindeydiler. Dünya buraya sırtını döndü. Sadece gösteriş olsun diye bakıyorlar. Şunu da açık yüreklilikle söylemek gerekir. Bizim 18 Mart mutabakatındaki temel konu alanlarından birisi de bu bölgedir ama burada Avrupa verdiği sözü tutmadı. Sayın Cumhurbaşkanımız defalarca hatırlatmasına rağmen halen tutmuyorlar, tutmamaya devam ediyorlar."

Burada briket evlerin bölgeye yayılması konusunda da liderlik ettiklerini aktaran Soylu, bölgede sadece AFAD'ın evlerinin olmadığını belirtti.

Türk Kızılayı'ndan İdlib'e 1.300 kalıcı briket konut!