19 / 08 / 2022

Süleyman Soylu: İstanbul’da 7.5’lik bir deprem bekliyoruz!

Süleyman Soylu: İstanbul’da 7.5’lik bir deprem bekliyoruz!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir televizyon programında Elazığ'da yaşanan son gelişmeleri aktardı. İstanbul'da beklenen büyük depremden de bahseden Soylu, ciddi çaplı çalışmalar yürültüldüğünü belirtti...İçişleri Bakanı Süleyman Soylu CNN Türk’ün canlı yayınında İstanbul depreminin olası sonuçları üzerine çalışmalar yaptıklarını belirterek, "İstanbul'da beklenen olası deprem 7.5. Depremin olası senaryosunu ciddi biçimde çalışıyoruz" dedi.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “6,8 büyüklüğünde bir depremle karşılaştık. Şöyle baktığımızda 6.8 büyüklüğünde bir deprem hepimizi ürtüken ve korkutan bir depremdir. Buna rağmen bugün yönetebilecek bir durumumuz söz konusu” diye konuştu.

Deprem sonrası 3 saat içinde Elazığ’a, deprem bölgesine ulaştıklarına dikkat çeken Soylu, şu ifadeleri kullandı:

"Tabloyu gördük daha sonra Malatya’ya gittik. Allah bu milletten razı olsun. Müthiş bir duygu birlikteliği oldu. TV’ye çıkıp vatandaşlarımıza cep telefonlarını meşgul etmeyelim, mümkünse internet üzerinden ya da kısa mesajla iletişim kuralım diye rica ettik. Telefon operatörlerinden öğrendik, bütün vatandaşlarımız görüşmelerini internet üzerinden yapmış.

Şu anda enkaz altında 3 vatandaşımız var. Bizim hala umudumuz var.

Bu gece itibariyle çadır sevkiyatlarımızı bir kısmı kuruldu, bir kısmı ise köylere gönderildi. 4 yerde çadır alanımız vardı, bunu 10’a çıkardık"

“BEKLENEN DEPREMİN ŞİDDETİ 7.5”

İstanbul’da beklenen büyük depreme de değinen Soylu'nun açıklamasına şu şekilde devam etti:

"Elazığ’da bu deprem olur olmaz, ki biz de İstanbul’da depreme hazırlık toplantısındaydık. İstanbul’da 5.8’lik deprem olduktan sonra arkadaşlarımızla ilk sayın başkan yardımcımız yapmıştı.

Bizler Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde neler yapabileceğimizi değerlendirdiğimiz ve İstanbul’da bir deprem olursa nasıl tedbir alabileceğimiz ve hangi koordinasyonu ne şekilde yapabileceğimize yönelik bizim 28 çalışma grubumuz var.

Her çalışma grubunun kendine ait yöneticisi ve ilgili birimleri mevcut. Hem bunları tekrar gözden geçirmek hem de İstanbul’daki hangi grubun ne çalışmayı ne şekilde yaptığını incelemek için şu ana kadar değerlendiriyoruz.

"Deprem oldu Topkapı Sarayı’ndaki bütün hazinelerin nasıl korunacağından tutun vatandaşlarımızın toplanma yerlerindeki ihtiyaçlarına kadar çok kompleks bir çalışma bu.

İstanbul’da 7.5’lik bir deprem bekliyoruz. Beklenen olası deprem 7.5. Depremin olası senaryosunu ciddi biçimde çalışıyoruz." 

Depreme karşı harekete geçmeliyiz!

Hüseyin Alan: Kaynaklarımızı Kanal İstanbul için değil, deprem için kullanmalıyız!

Ekrem İmamoğlu: 2 büyük deprem toplanma alanını hizmete açacağız!