Sulukule sergisi 6 Mayıs'ta Hafriyat Karaköy'de başlıyor

Sulukule sergisi 6 Mayıs'ta Hafriyat Karaköy'de başlıyor

2005'den bu yana binlerce sakini yerinden edilen ve hızla yıkılan Sulukule'nin, yıkım ve mücadele sürecini anlatan bir sergi açılıyor

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

İstanbul Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamına alınarak, 2005'den bu yana binlerce sakini yerinden edilen ve hızla yıkılan Sulukule'nin, yıkım ve mücadele sürecini anlatan bir sergi açılıyor. Fotoğraflar, videolar, objeler, ve yazılı belgelerden oluşan sergi, 6 Mayıs'ta, Hıdrellez kutlanırken, Hafriyat Karaköy'de başlıyor.

İstanbul'da kentsel dönüşüm projeleri çerçevesinde kaybedilen birçok mahalleden biri olan Sulukule, yaklaşık 1000 yıllık bir Roman yerleşimi. Mahalle, yerel kimliği ve mimari özellikleriyle, İstanbul için çok önemli bir kentsel mekan oluşturuyordu. İstanbul'da belediye ve  TOKİ  işbirliği ile gerçekleştirilen, onlarca mahallenin yerinden edilme sürecinde, sadece fiziksel çevreye zarar verilmiyor, aynı zamanda kültürel-sosyal yapı ve topluluk kimliği de yok ediliyor.

Türkiye'den ve birçok ülkeden çeşitli akademisyenler, araştırmacılar, basın, yayın kuruluşları ve sanatçılar, Sulukule'deki mücadeleye destek vermeye devam ediyor. Bu sayede, artık mahallenin büyük bölümü yıkılmış olsa da, Sulukule önemli bir gündem maddesi haline geldi. Kentsel dönüşüm sürecinin ve TOKİ uygulamalarının bir kez daha sorgulanması için bir işaret fişeği oldu. Sulukule Platformu tarafından düzenlenen sergi, herşeyden önce Sulukule ve dönüşüm mağduru onlarca mahalle için, hâlâ yapılabilecek birçok şeyin olabileceğini gösteriyor. (Birgün)

pus