Sütlüce'ye Kazak alışveriş merkezi

Sütlüce'ye Kazak alışveriş merkezi

Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum'da Kazaklarla ortak olan Ali Rıza Yılmaz İnşaat Grubu bu kez de Kazak bir grupla Sütlüce'de alışveriş merkezi kuruyor. 35 milyon Euro'ya mal olacak merkezin yanında rezidans da yapılacak. 
Ramada, Fındıkzade'ye geldi diğer zincirler yer arıyor İstanbul Sütlüce'deki kongre merkezinin tamamlanması için çalışmalar hızlandırılırken bölgede yeni projeler yükselmeye başladı. Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum'u kuran ardından da yüzde 70'ini Kazakistan'ın milli şirketi KazMunayGas'a satan Ali Rıza Yılmaz İnşaat Grubu (ARY) bu grubun bulduğu başka bir Kazak Grup ile Sütlüce'de alışveriş merkezi ve rezidans projesini başlattı. Toplam 80 bin metrekare inşaat alanı olacak olan projede Kazakların payı yüzde 49 düzeyinde olacak. 32 dükkanın bulunacağı alışveriş merkezi yaklaşık 35 milyon Euro'ya mal olacak.


RAMADA İLE OTEL PROJESİ


Grubun işletmesini yaptığı Fındıkzade'deki Ramada Old City'in Genel Müdürü Mustafa Bol, Sütlüce'ye başka şirketlerin de ilgi gösterdiğini belirterek, "Benim tahminlerime göre 5 yıl içinde o bölgeye 150-200 milyon Euro'luk yatırım yapılacak. Kör bir nokta olarak görülmesine karşı İstanbul'un merkezinde bir yer olması dikkat çekiyor. Özellikle Sütlüce Kongre Merkezi'nin tamamlanması ile birlikte burası hareketlenecektir. Biz Ramada Grubu ile orada başka bir otel kurup kuramayacağımız şimdiden konuşmaya başladık" dedi. Sütlüce alışveriş merkezinin yapım çalışmalarının dün itibarıyla başladığını açıklayan Bol, Kazak grubun ismini vermeyerek sadece, "Bodrum Kempinski'yi sattığımız KazMunay- Gas'ın tanıştırdığı bir grup" demekle yetindi.
Ramada, Fındıkzade'ye geldi diğer zincirler yer arıyor


Fındıkzade'de 1993 yılından bu yana hizmet veren Color Otel, 5 milyon dolarlık yenileme yatırımı ile Ramada İstanbul Old City oldu. Ali Rıza Yılmaz İnşaat ve Ticaret AŞ (ARY) Grubu'na ait olan otelle ilgili Ramada ile franchise anlaşması yapıldığını ifade eden Ramada İstanbul Old City Genel Müdürü Mustafa Bol, "Bir çok zincir grup bu bölgede kendine 200 odanın üzerinde olan otel arıyor. Ancak eski bir yerleşim yeri olduğu için yer bulmak zor" dedi. Kendileri ile birlikte North Shield Pub'un da Fındıkzade'ye geldiğini dile getiren Bol, Starbucks'un da yakın zamanda caddeye geleceğini söyledi. Oteldeki yatırımla birlikte oda fiyatlarının 30-35 dolardan 75 dolara çıktığını anlatan Bol, "Color Otel'de doluluk oranımız yüzde 90-95'ti. Ramada olarak yüzde 70 doluluklara ulaşmaya çalışıyoruz. Hedefimiz yıllık 3 milyon Euro'luk ciroyu yakalamak" diye konuştu. Mustafa Bol, Ramada adıyla uluslararası bir marka olunduğunu, bunun da çalışmalarını kolaylaştırdığını belirterek, bölgenin hem yerli hem de yabancı potansiyeli olan bir yer olduğunu kaydetti.


(SABAH)