02 / 07 / 2022

Suudi Arabistan, köle işçiliğe neden olan kafala sistemini gevşetiyor!

Suudi Arabistan, köle işçiliğe neden olan kafala sistemini gevşetiyor!

Körfez'deki Arap krallıkları ve hatta Lübnan'da yabancı işçilerin köle gibi çalıştırılmasına sebep olan 'kafala' yani kefillik sistemiyle ilgili olarak Suudi Arabistan'dan reform açıklaması geldi.Yaklaşık olarak 10 milyon yabancının yaşadığı Suudi Arabistan'da İnsan Kaynakları ve Toplumsal Kalkınma Bakanlığı, yabancı çalışanların iş değiştirmek, seyahat etmek ya da ülke dışına çıkmak için işverenden izin alma zorunluluklarının kalkacağını açıkladı. Sputniknews'te yer alan habere göre, yabancı işçiler, bu serbestiye 14 Mart tarihinde, yani 4.5 ay sonra sahip olabilecek.

İşverenden izinsiz nefes almak yasak


Kafala sistemine göre yabancı işçinin kendisini götüren şirketi değiştirme, şirket izin vermezse ülkeyi terk etme hakkı da yok. Çalışma şartlarına itiraz eden işçi, eğer bütün haklarından vazgeçerek ayrılmazsa esir gibi aylarca kamplarda tutulabiliyor. İnsan hakları örgütleri uzun senelerdir Körfez krallıklarına kafala sistemini kaldırma çağrısı yapıyor. 

'Hareket ettiklerinde işveren elektronik yollardan haberdar edilecek'

Suudi haber ajansına değişiklikle ilgili bilgi veren bir bakanlık yetkilisi, "Bu girişim, çalışma ortamını düzeltecek ve verimliliği artıracak. Çıkış ve yeniden giriş vizesi reformları, yabancı çalışanların işveren onayı olmaksızın sadece talep başvurusunda bulunarak seyahatine izin verecek, hareket ettiklerinde işveren elektronik yollardan haberdar edilecek" şeklinde konuştu.

'Otomatik olarak suçlu konumuna düşmekten kurtulacaklar'


Bloomberg'e açıklamalar yapan Bakan Yardımcısı Sattam Elharbi de 'bu reformlar sayesinde yabancı çalışanların aleyhlerinde işverenin firar ihbarında bulunmasının, bunun üzerinden otomatik olarak suçlu konumuna düşmelerinin ve hapse atılma ya da sınırdışı edilme riskine girmelerinin ortadan kalkacağını' belirtti.

Ev hizmetlilerinin köleliği devam


"Bunlar küçük değil, devasa değişiklikler" diyerek "Suudiler için daha fazla kapsayıcı olmayı, yetenekleri çekmeyi, çalışma koşullarını iyileştirmeyi, Suudi Arabistan'ın işgücü piyasasını daha dinamik ve üretken hale getirmeyi hedefliyoruz" iddiasında bulunan Elharbi, diğer taraftan yeni düzenlemelerin 3.7 milyon ev hizmetlerinde çalışan işçi için geçerli olmayacağını bildirdi.

Hükümet onayı ve e-devlet portalına başvuru


Yeni girişim, işverenle işçi arasındaki ilişkiyi hükümet tarafından onaylanması gereken bir sözleşmeye dayandıracak ve işçinin zorunlu işveren onayı yerine bir e-devlet portalı aracılığıyla hizmetlere doğrudan başvurmasına imkantanıyacak.

Suudi Arabistan'da bulunan inşaatlarda Türk şirketlerinin götürdüğü on binlerce Türk işçi de çalışıyor.

İnsan Hakları İzleme (HRW) gibi insan hakları örgütleri, petrol zengini Suudi Arabistan'daki refahın milyonlarca yabancı işçinin omuzlarında yükselmesine rağmen bunların kölelik koşullarında zorla çalıştırılması, şiddete, işkenceye uğraması ve insan kaçakçılığının yapılması yoluyla sömürüldüğüne dikkat çekerek, kafala sisteminin tümden kaldırılmasını istiyor.

Suudi Arabistan'ın ambargosu, Türk müteahhitlerini vurdu!