11 / 08 / 2022

Taner Yıldız: 10 günde 1 yıllık gaz kullandık!

Taner Yıldız: 10 günde 1 yıllık gaz kullandık!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, son 10 günde 2 milyar metreküp civarında doğalgaz kullanıldığını açıkladı. Bakan Yıldız, "Bu, bazı ülkelerin 1 yılık toplam ihtiyacı kadar" dedi.Bakan Taner Yıldız, WOW Convention Center'da düzenlenen Enerji Verimliliği Haftası'nın açılış programına katıldı. Bakan Yıldız açılışın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 


"10 GÜNDE 1 YILLIK GAZ KULLANDIK" 

Bir soru üzerine Bakan Yıldız, 10 gün içerisinde Türkiye'de doğalgaz tüketiminin zirveye çıktığını belirterek, tüketimin en çok İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli olduğunu bildirdi. Yıldız, "Son 10 gün içinde Türkiye'de 2 milyar metreküp civarında doğalgaz kullanıldı. Bu bir kısım ülkelerin 1 yılık toplam ihtiyacı kadar. Bazı ülkeler bunun iki katını kullanıyor bir yılda. 8 Ocak'ta 225 milyon metreküpe yakın gaz kullandık, sadece bir gün içerisinde kullanıldı. Hazırlıklı girmeye çalıştık. Eskişehir yaz kullanımının yaklaşık 22 katını kullanmaktadır. Bunların doğru bir şekilde yönetilmesi için çaba sarf ediyoruz" dedi.. 


"PETROL FİYATLARI SON 6 AYDA 1 LİRA 4 KURUŞ DÜŞTÜ"

 Yıldız, petrol fiyatlarındaki düşüşün, vergilere indirim olarak yansımadığı tartışmalarına ilişkin ise benzinde son 6 ayda 1 lira 4 kuruş düşüş yaşandığını söyledi. Bakan Yıldız, vergilerin düşmesini temenni ettiklerini belirterek,"O zaman verginin oranı toplam miktar içerisinde oransal olarak artmış oluyor. 

Maliye Bakanımızın kastettiği tüketimle alakalı bir tahrik noktasının oluşmamasıyla alakalıdır. Eğer biz 45-46 milyar TL civarında yıllık benzin kullanımından dolayı bir vergi tahsilatı yapıyorsak, bu 77 milyonumuza aktarılan bir rakamdır" dedi. 


"İTHAL KÖMÜRÜ TERCİH ETMİYORUZ" 

Yerli kömürü tercih ettiklerini kaydeden Bakan Yıldız, "Hem doğalgaz fiyatları petrole bağlı olarak düşüyor, bundan bir indirim sağlamalıyız. Hem de Türkiye'ye özel bir fiyat indirimi olmalıdır. 2008 yılının Kasım ayının fiyatlarıyla şu an doğalgazı satıyoruz. Bizim yaptığımız işlemlerin yerli kömürü arttırıp artırmadığına lütfen dikkat edin. İthal kömürü yerli kömüre tercih etmiyoruz" ifadesini kullandı. 


"İTALYA'DA HANGİ ORANDA DÜŞTÜYSE TÜRKİYE'DE DE O ORANDA DÜŞÜYOR" 

Benzin fiyatlarındaki düşüşle alakalı Bakan Yıldız, "Rafineriye giren ham madde ile rafineriden çıkan ham maddenin düşüş oranı aynı değil. Türkiye'ye has bir yapı var, benzin fiyatları İtalya'da hangi oranda düştüyse Türkiye'de de o oranda düşüyor. Dövizle alıp TL'yle sattığımız için fark koymak zorundayız" diye konuştu. 


Tünaydın