19 / 08 / 2022

Taner Yıldız: Rus gazında indirim vatandaşa yansımaz!

Taner Yıldız: Rus gazında indirim vatandaşa yansımaz!

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya’dan gaz fiyatında indirim talepleri olduğunu belirterek, “Rusya’dan gaz fiyatında indirim talebimiz var. Ama bu indirim vatandaşa yansıyacak gibi görünmüyor” dedi.Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya’dan gaz fiyatında indirim talepleri olduğunu belirterek, “Ancak bu indirim vatandaşa doğrudan yansımayacak gibi görünüyor” dedi. Yıldız, “Türkiye’nin ham petrol varil fiyatlarına endeksli ama 6 ile 9 ay arasında fiyatlara yansıyan bir durumu var. Ancak biz hala son yapılan fiyat düzenlemelerine rağmen aldığımız fiyatın daha altında satıyoruz. 2 milyar lira civarında BOTAŞ zarar ediyor. Biz zaten zarar ediyoruz. Alacağımız her indirim, bu zararın telafi edilmesi için kullanılacak. Biz indirim talep etmekte haklıyız ama bu indirimin ne kadar olacağını göreceğiz” dedi. Taner Yıldız, doğalgaz tedariğinde Ukrayna kaynaklı sıkıntı yaşanma ihtimalinin olduğunu da söyledi. Yıldız, kış ayları öncesinde doğalgaz tedariğinde sıkıntı olup olmayacağıyla ilgili olarak şöyle konuştu: 

 

“Böyle bir ihtimal var ama son 1 hafta içerisinde Avrupa Birliği Rusya ve Ukrayna karşılıklı adımlar attı. Görüşmelerde ilerleme oldu. Biz doğalgazın yarısını Rusya’dan alıyoruz. Ukrayna’dan kaynaklı olabilecek bir ihtimal var. Jeotermali artırmamız lazım. Su kaynaklarının azalması enerjiye olumsuz yansıdı.” 

 

Bütçe % 10 hafifler

 

Akaryakıt fiyatlarına da değinen Enerji Bakanı Yıldız, “Fiyatlarda 3 defa üst üste indirim oldu. Yalnız ham petrol varil fiyatlarında yüzde 25’lik düşüşün aynı zamanda petrol fiyatlarında dünyada düşmediğini görüyoruz. Fiyatlardaki düşüş Türkiye’ye olumlu yansır. Düşüş 1 yıl sürerse bütçenin yükü yüzde 10 hafifler” dedi.


Vatan