12 / 08 / 2022

Tapu harçlarında indirim yapılmalı!

Tapu harçlarında indirim yapılmalı!

Tapu harçlarının inşaat sektörünün önündeki en büyük engel olduğunu söyleyen Mars Gayrimenkul kurucu ortağı Samet Hızalan, konut satışlarındaki tapu harcının indirime gidilmesi yönünde çağrıda bulundu.Mars Gayrimenkul kurucu ortağı Samet Hızalan tapu harçlarına yönelik yaptığı açıklamada konut satışlarındaki harcın düşürülmesi için çağrıda bulundu. Samet Hızalan'ın konuyla ilgili  yaptığı açıklamada yer alan detaylar şu şekilde...

 Türkiye genelinde 9 ayda 2 milyona yakın gayrimenkul el değiştirirken, bu satışlardan elde edilen tapu harcı gelirinde 13,8 milyar lirayla tüm zamanların yıllık rekoru kırıldı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, Ocak-Eylül döneminde ülke genelinde 1 milyon 998 bin 541 adet gayrimenkul (konut, iş yeri, arsa, tarla) satışı gerçekleşti.

Bu sürede 2 milyon adet gayrimenkul satışının yanı sıra tapuda bağış, ökba, taksim, intikal, şahsi ipotek, zirai ipotek, konut ipoteği, şahsi ipotek terkini, zirai ipotek terkini, cins tahsisi, kamulaştırma ve diğer işlemlerle birlikte 7 milyon 841 bin işlem yapıldı.

Ocak-Eylül döneminde satılan yaklaşık 2 milyon adet gayrimenkul için tapu dairelerinde 371 milyar 77 milyon liralık değer ibraz edildi. ÖKBA, taksim, intikal, şahsi ipotek, zirai ipotek, konut ipoteği, kamulaştırma ve diğer işlemlerle birlikte ibraz edilen değer 1 trilyon 736 milyar liraya ulaştı.

9 ayda 13 milyar 445 milyon liralık harç geliri elde edildi 

Tapu harçlarının inşaat sektörü için büyük sorun olduğunu belirten Hızalan ”Pandemi gibi sektörün daralmaya gittiği dönemlerde tapu harcını geçici olarak düşürmekle yetiniyoruz. Alışverişte kişilerin gerçek satış değeri üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilmemizin başında da yüksek tapu harcı geliyor ne yazık ki. Sektör de vergi denetimini artırmak daralan piyasayı canlandırmak adına tapu harçların da indirime gidilmesi gerekiyor” dedi

2020'nin ilk 6 ayında 1.2 milyon gayrimenkul satıldı!