Tapusu bankaya ait olan ev alınır mı?

Tapusu bankaya ait olan ev alınır mı? Tapusu bankaya ait olan ev alınır mı?

Gayrimenkul satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Alınacak dairenin kat mülkiyetine tabi olup olmadığına bakılmalı, bankaya ait olan evi satın alırken dikkat edilmesi gerekiyor. 


Posta Gazetesi yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında okuyucusunun sorduğu ''Tapusu bankaya ait olan ev alınır mı?'' sorusunu yanıtladı. İşte o haber...

Bir bankanın ev sattığını ilanda gördüm ve site üzerinden teklif verdim. Ev tahliye edilmiş, tapu bankaya geçmiş. Ben bu evi alsam ileride sıkıntı olur mu? 

Bir gayrimenkul alırken bazı şeylere dikkat etmek şart. Bunların başında tapu bilgileri gelir. Alınacak dairenin kat mülkiyetine tabi olup olmadığı önemlidir. Bir ortaklık olmamalı, bir kişiye ait kat mülkiyet tapulu olmalı. İkinci olarak, gayrimenkul üzerinde ipotek veya haciz olmamalı. İpotek veya haciz varsa yeni malik bunu üstlenmiş olur. Üzerinde takyidat bulunan gayrimenkulün durumu bilinmeli, şayet bu hali ile almak istenirse fiyatta, borç kadar indirim talep edilmelidir.

Bunun dışında elbette alım, tapu dairesinde resmen yapılmalıdır.

Bazı hallerde düz beyaz kağıda yazarak satış yapma, bazı hallerde daha resmi görünsün diye noterde satış yapma teklifi gelebilir. Böyle satış olmaz. Bunu bir örnek olarak yazdım. Bankalar satışı böyle yapmaz, onlar usulüne uygun tapuda yapar. Böyle satışlar ferdi olarak alışveriş yapılan hallerde olabilmektedir ama sonuç olarak geçersizdir.

Bu kadar korkuttuktan sonra geleyim okuyucumun durumuna. Bankalar böyle ilan vererek en uygun fiyatı teklif edene satış yaparlar ve satış ilanlarında veya satışla ilgili şartnamede gayrimenkulün vasıflarını ve hukuki durumunu açıklarlar. İşte orada bakılacak olan ortaklık var mı yok mu. Elbette istenen ortaklık olmaması. Sonra üzerinde ipotek var mı yok mu? Elbette istenen ipotek olmaması. Resmi kurumlara ait haciz var mı yok mu?

Varsa zaten tescil yapılmıyor, bunlar şartnamede vardır. Bunlara bakıldığında sonuç olumlu ise daire de boş olarak teslim edilecekse problem yaşayacağınızı sanmam. Banka satışta hukuki açıdan daha dikkatli davranır ama siz yine de anlattığım hususlara dikkat edin.