Tapusuz ev kalmayacak!

Tapusuz ev kalmayacak! Tapusuz ev kalmayacak!

Konut Piyasası Takip Sistemi hayata geçiriliyor. Nisan ayına kadar konut stoku çıkarılacak. Tapusuz ev kalmayacak.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ikinci 100 günlük yol haritasına göre Konut Piyasası Takip Sistemi hayata geçiriliyor. Sistemle ilk kez Türkiye'nin üretim ve satış aşamasını da kapsayacak şekilde konut stoku çıkarılacak. Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca nisana kadar hazırlanmayı hedeflediği envanter çalışmasında, inşaat ruhsatı, yapı kullanma izni alınmış ancak ikamet kaydı bulunmayan gayrimenkuller bulunuyor.

YATIRIMCIYA REHBER

Konut Piyasası Takip Sistemi kapsamında çıkarılan envanterin yatırımcılara rehbet olması planlanıyor. Bu sistemle beraber ilk kez Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri arasında konut stokları bulunuyor. Çalışmalar kapsamında son iki yıllık kayıt altına alınan ancak satış vaadi sözleşmelere yönelik veriler istendi.

TAPUSUZ KONUT KALMAYACAK

TÜİK tarafından bu verilerin paylaşılmasıyla beraber gayrimenkul sektörü üretim kararlarını, bireysel yatırımcı da yatırım kararlarını daha doğru şekilde verebilecek. Satışı üç-dört yıl önce yapılan ancak tapusu teslim edilmeyen gayrimenkuller de sisteme dahil edilecek. 

SATILIK KAÇ DAİRE İŞYERİ VAR?

Gayrimenkul sektöründe arz-talep dengesinin kurulabilmesi için güvenilir bir altyapı oluşturulacak. Takip sistemi ile hangi bölgede, şehirde, ilçede, mahallede kaç satılık daire, işyeri olduğuna bakılabilecek. Arzın talebin önüne geçtiği bölgeler net bir şekilde görülebilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un ifadesiyle yeni sistemle beraber gayrimenkul üretimi ve satış faaliyetleri makro ölçekte izlenip, değerlendirilecek. Mevcut sistemde sadece tapusu olan konutlar kayda giriyor. Böylece satın alındığı halde tapu alınmayan ev, işyeri sistemde bulunmuyor.
 

DEĞERLEME VERİ BANKASI

Türkiye'de taşınmaz değerleme sisteminin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili bazı başlıklar şu şekilde:
 
- Taşınmaz değerleme veri bankası kurulacak.
- Her ilçe, ilin konut, arsa değeri yeni kriterlere göre belirlenecek.
- Fiyatları etkileyen faktörler dikkate alınarak, gerçek pazar değeri ortaya konulacak.
- Belediye, tapu sicil müdürlüklerinde değerleme birimleri güçlendirilecek.
- Rayiç bedel yerine uluslararası kriterler dikkate alınacak.
- Vatandaşların mülkiyet sorunları çözüme kavuşturulacak.

Konut Piyasası Takip Sistemi kurulacak!