Tarihi Aliağa Camii'nin restorasyonu ne durumda?

Tarihi Aliağa Camii'nin restorasyonu ne durumda?Aliağa Camii ile ilgili restorasyon skandalı sürüyor. Konak Belediyesi'nden duran çalışmalarla ilgili açıklama bile gelmezken, cami önünde restorasyon ile ilgili bilgilerin yer aldığı tabelanın kaldırılması dikkat çektiAliağa Camii ile ilgili restorasyon skandalı sürüyor. Konak Belediyesi'nden duran çalışmalarla ilgili açıklama bile gelmezken, cami önünde restorasyon ile ilgili bilgilerin yer aldığı tabelanın kaldırılması dikkat çekti


Moloz ve çöp yığınları arasında ayakta kalma mücadelesi veren 350 yıllık Aliağa Camisi'nde bu kez, restorasyonla ilgili bilgilerin yer aldığı tabela kaldırıldı. İzmir'in tek ahşap camisi olma özelliğini taşıyan 350 yıllık Aliağa Cami'nin restorasyon macerası 2 yıl önce başladı. İstinat duvarının çökmesiyle restorasyon çalışmaları yılan hikayesine döndü. Ancak geçen sürede cami, bakımsızlığa dayanamayacak hale geldi. Yeni Asır kısa süre önce caminin içler acısı halini görüntüleyerek konuyu gündeme getirmiş, Konak Belediyesi'nin 'sadece çevre düzenlemesi kaldı' dediği caminin içler acısı hali şaşkınlık yaratmıştı. 

Yapım ihalesine çıkmaya hazırlanan Konak Belediyesi'nin cami ile ilgili son hamlesi de girişte ihalenin ayrıntılarının yer aldığı tabelayı kaldırmak oldu. Caminin bu halini görenler "Aliağa Cami'nin tabelası yok ama derdi çok" yorumunu yaptı. Konak Belediyesi Başkan Yardımcısı Eser Atak ise tabelanın tekrar asılıp asılmayacağı ile ilgili bilgi vermedi. 


Caminin tarihi 

1672 yılında yapılan Aliağa Camii, İzmir'in tek ahşap camisi. Ayrıca caminin avlusunda bulunan dönemin ileri gelenlerinin özel "İzmir Taşı"ndan yapılan mezarları da caminin kent için önemini bir kat daha arttırıyor. Caminin bahçesinde ise  İzmir  tünellerinden bir tanesinin girişi bulunuyor.