Tarihi Bursa Evleri’nin inşaatında sona gelindi!

Tarihi Bursa Evleri’nin inşaatında sona gelindi! Tarihi Bursa Evleri’nin inşaatında sona gelindi!

Osmangazi Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde yeniden hayata geçirilen Tayakadın Mahallesi’ndeki Sivil Mimarlık Örneği Tarihi Bursa Evleri’nin inşaat çalışmalarında sona gelindi.Çalışmalarına devam eden Osmangazi Belediyesi, geçtiğimiz Ocak ayında Tayakadın Mahallesi'nde mülkiyeti Ticaret Borsası'na ait 16. ve 19. yüzyıllardan kalma üç sivil mimari örneği yapıyı yeniden inşa ediyor.

Osmangazi Belediyesi'nde yer alan habere göre, yürütülen çalışmalar kapsamında toplam 678 metrekare inşaat alanına sahip olan üç binadan ilki ahşap karkas yapıda hayata geçirildi. Zemin artı 2 kattan meydana gelen ilk binanın içerisinde sergi salonları ile yönetim odası mevcut. Yine ahşap karkas yapıda olan ikinci bina, zemin artı 2 kat olarak yapılırken binada okuma salonları ve yönetim birimleri bulunuyor. Zemin katı moloz taş duvar, üst katı ise ahşap karkas olan üçüncü bina ise zemin art 1 kat olarak yapılıyor ve binada toplantı salonu yer alıyor. Tarihi Bursa Evleri’nin inşaat çalışmalarında ahşap işlerinde son aşamaya gelinirken, mekanik ve elektrik tesisat çalışmaları ise tüm hızıyla sürüyor.

Tarihi ve kültürel mirasın korunup yaşatılmasına yönelik çalışmalarda öncü belediye olduklarını dile getiren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Tarihi şehir Bursamız’da gerçekleştirdikğimiz restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmaları ile ‘Eski Şehri’ ortaya çıkarıyoruz. Tayakadın Mahallesi’nde mülkiyeti Bursa Ticaret Borsası'na ait olan 12 sivil mimarlık örneği yapının inşaatını gerçekleştiriyoruz. 16. ve 19. yüzyıllardan kalma bu yapıları aslına uygun olarak günümüze taşıyoruz. Daha önce Kiremitçi Mahallesi'nde yer alan iki tarihi yapının inşaatını yaptık. Şimdi de Tayakadın Mahallemizdeki 3 SMÖ yapının inşaat çalışmaları son aşamaya geldi. Diğer 8 yapı için de çalışmalarımız devam edecek. Bu çalışmalarımız ile bölgedeki tarihi dokuyu ortaya çıkaracağız” diye konuştu.