Tarihi Diyarbakır evleri turizme kazandırılıyor!

Tarihi Diyarbakır evleri turizme kazandırılıyor! Tarihi Diyarbakır evleri turizme kazandırılıyor!

Yıllara meydan okuyan ve görünümleriyle büyük beğeni toplayan tarihi Diyarbakır evleri devlet desteğiyle restore edilerek turizme kazandırılıyor.Tarihi Diyarbakır evleri devlet desteğiyle restore edilerek turizme kazandırılıyor. Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde bazalt taştan yapılan, bir dönem kalabalık ailelerin yaşamını sürdürdüğü avlulu evler, devlet katkısıyla yöre mimarisine uygun restore ediliyor.

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre Kültür ve Turizm Bakanlığının sunduğu proje ve onarımın yanı sıra TOKİ'den de kredi desteği alan vatandaşlar, öz sermayelerini de katarak, mülkiyeti kendilerine ait olan evlerini yaşamla yeniden buluşturuyor.

Turizmin canlandığı ilçede restorasyonu tamamlanan evler kafeterya, restoran olarak yerli ve yabancı turistleri ağırlarken, konuklarını tarihe yolculuğa çıkarıyor.

"TURİZM İÇİN İDEAL BİR YATIRIM"

Evini devlet desteğiyle restore ederek işletmeye veren İbrahim Ezilmez, yaptığı açıklamada, evinin restorasyondan önce çok kötü durumda olduğunu söyledi.

Ezilmez, evin tapusunun kendisine ait olduğunu ancak bu tarihi yapıların devletin ve halkın da malı olduğunu bildirerek, "Yaptığımız turizm için ideal bir yatırımdır. Tarihi evlerin tümünün restorasyonunun yapılmasını ve turizme kazandırılmasını isteriz. Yeter ki; masraf edilsin, canı gönülden çalışılsın ve aslına uygun restore edilsin." diye açıklama yaptı.