27 / 06 / 2022

Tarım arazilerinde devir için artık Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne başvurulacak!

Tarım arazilerinde devir için artık Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne başvurulacak!

Mayıs 2014 tarihi itibariyle tarla vasfındaki arazisi olanlar, ikinci bir arazi için devir işlemi yapmak için Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne başvurarak, onay alması gerekiyor...
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Tarım Arazilerinde Devir işlemlerine ilişkin kararı yazı ile il bölge müdürlüklerine iletti.


Gönderilen yazıya göre 15 Mayıs 2014 tarihi itibariyle tarla vasfındaki arazisi olanlar, ikinci bir arazi için devir işlemi yapmak için Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne başvurarak, onay alması gerekiyor.


5403 sayılı kanunun 6537 sayılı kanun ile değişikliği getirilen yeni sistemde, yarım arazilerinin sınıflandırılması konusunda önemli bir değişikliğe gidiliyor. 


Yeni sistem ile tarım arazileri "Asgari tarımsal arazi büyüklüğü" ile "Yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğü" biçiminde iki yeni kavram ile tanımlanarak, sınıflandırılmakta olup, devir, ifraz ve bölünmelerin önlenmesi amaçlanıyor.Karar ile ilgili yazı için tıklayınGülcihan YELKENCİ / Emlakkulisi.com