Tarsus Gıda İhtisas OSB'nin kurulması bekleniyor!

Tarsus Gıda İhtisas OSB'nin kurulması bekleniyor! Tarsus Gıda İhtisas OSB'nin kurulması bekleniyor!

Mersin'in Tarsus ilçesinde yaklaşık 15 bin kişiye iş istihdamı sağlayacak Tarsus Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması için aradan geçen 3 yıla rağmen sözlerin tutulmadığı belirlendi.Kurbanlı ve Sağlıklı mahallerinin sınırları içerisinde 530 hektar alan üzerinde kurulması amaçlanan, Tarsus Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (Tarsus GİOSB) kurulması için aradan geçen 2 yılda verilen sözlerin tutulmadığı belirlendi.

Mersin Haberci Gazetesi'nden Hediye Eroğlu'nun haberine göre; geçen yıl Tarsus GİOSB sınırları içerisinde kalan 266 alan için acele kamulaştırma kararı alınsa da bu çabanın da bölgenin kurulumu için yetmediği itirafı Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’dan geldi.

MHP’DEN TARIM GIDA İHTİSAS OSB SORUSU

Belediye Meclis toplantısında, MHP’li Nükhet Çelik’in, “2017 Aralık’tan itibaren kamulaştırma çalışmalarına başlanması gerekiyordu, neler yapılmış? Çamtepe’de kurmak istediğimiz Tarsus Gıda Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili 2 yılda nasıl bir çalışma yapıldı? 15 bin işçi istihdam edecekti, OSB’nin hayata geçirilmesi ile ilgili neler yapıldı? Şuan 3 aylık bir zamanı kaldı. Biz bu projenin yapılmasından yanayız” açıklamalarına üzerine Bozdoğan önemli çarpıcı ifadeler kullandı.

AKP’YE DESTEK ÇAĞRISI

Başkan Bozdoğan, Tarsus Gıda İhtisası OSB’nin bakanlık tarafından imar plan onaylanarak askı sürecinin başladığını kaydetti.“2017’den 2019’a kadar ne yapıldı?” sorusunu yanıtlayan Bozdoğan, “Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı söz verdi, ‘benden 30 milyon’ dedi. Dönemin Tarsus Belediye Başkanı da, 10 milyon için söz verdi. Bakanlık düzeyinde de söz verildi, ‘bizden de 50- 70 milyon TL destek verilecek’ diye. Neticede kimse vermedi. Olmayan arsa belediye vasıtasıyla alınmaya kalkıldı. Onu da geçen mecliste zaten iptal ettik. Şuan bu projeye para yatıran tek kuruluş Tarsus Belediyesi’dir. Bu parayı verdik. Çünkü Söz verdik, bir an önce çalışmaya başlamak için de İmar Beton’un üzerinden 1 milyon TL’lik arsa alımına gidildi. Her ay düzenli olarak para vereceğiz. Peşin vermeyeceğiz bu parayı. Mutlaka orada komisyondasınız, görmüşsünüzdür bu paranın nasıl alındığını. Ama isterim ki Ak Partili arkadaşlarda destek olsun. Verilen bir söz var. Bakanımızda söz verdi, bu para verilecek denildi” ifadelerini kullandı.

“TARSUS İL OLMALI”

Tarsus’un il olması gerektiğini söyleyen Bozdoğan, aksi takdirde kazanımlarını kaybedeceğini söyleyen Haluk Bozdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Tarsus’un çıkarları için komisyon kuralım, gelin şurayı il yapalım. Buranın il olması için daha fazla çaba gösterelim. Yüzde 35 İller Bankası’ndan gelirimiz var. Yüzde 65 Büyükşehir Belediyesi’ne Bu kentin Yenice gibi Atalar, Huzurkent, Gülek gibi ilçelerinin olması şart. Organize sanayi bölgesi yaptık, bize 9, Mersin’e 18 kilometre ama Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı. Benim yazdığım gibi sizlerde dilekçe yazın, buraya Tarsus’a bağlansın. Huzurkent’i geri alalım. Orayı örnek göstermesinler.

MTSO’YA SAHİL BANDI TEPKİSİ

Diğer taraftan Tarsus-Kazanlı Sahil Bandı Projesi bulunuyor, daha bitmeden Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) aldı. Geçen MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan ile görüştüm, ‘yapmayın, elimizdeki her şeyi alıyorsunuz’ dedim. ‘Ne fark eder ki, ha Tarsus, ha Mersin’ dedi. Fark etmez mi? Burada biz birlik olacaksak, önce Tarsus’un il olması birliğinde mutlak hemfikir olmalıyız. Asıl yapmamız bu. Ankara’ya gidilecekse, hep birlikte gidelim. Gelecek olan bakanlarımıza, parti genel başkanlarına veya yardımcılarına bu konuyu dile getirelim. 360 bin nüfusumuz var. Büyükşehir Belediyesi her ilçeye 100 bin TL festival yardımı yapıyor, ama örneğin Aydıncık’ın nüfusu 10 bin, Tarsus’un ise 360 bin. Tarsus’a da 100 bin TL veriliyor. Burada adalet var mı? O zaman buranın il olması gerekiyor. Her şeyimizi alalım ki bu halk için daha verimli olalım, daha fazla yardımcı olalım.”