Tasarruf Finansman Yasası için ilk başvuru Katılımevim'den!

Tasarruf Finansman Yasası için ilk başvuru Katılımevim'den!Katılımevim, faizsiz konut ve taşıt edindirme sistemi olarak bilinen tasarruf finansman sistemine ilişkin kanunun yürürlüğe girmesinin ardından ilk başvurusunu gerçekleştirdi. 


Kamuoyunda faizsiz konut ve taşıt edindirme sistemi olarak bilinen tasarruf finansman sistemine yönelik kanunun yürürlüğe girmesinin ardından BDDK’ya intibak için ilk başvuru Katılımevim tarafından geldi. 

Türkiye ekonomisinde önemli bir yer tutan, kamuoyunda faizsiz konut ve taşıt edindirme sistemi olarak bilinen tasarruf finansman sistemine ilişkin “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” yürürlüğe girdi. 

Sektörün önemli kuruluşlarından Katılımevim, kanun tarafından belirlenen yükümlülükleri tamamlamak üzere verilen 30 günlük süre dolmadan hazırlıklarını tamamlayarak 18 Mart Perşembe günü BDDK’ya (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) intibak başvurusu yapan ilk tasarruf finansman şirketi oldu. BDDK başvurusu Katılımevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Turhan ve Genel Müdür Ahmet Özcan tarafından gerçekleşti.

Tasarruf Finansman Yasası için ilk başvuru Katılımevim

Tasarruf finansman şirketlerinin faaliyetlerini güvenilir ve denetlenebilir şekilde gerçekleştirmelerini sağlayacak olan kanun 7 Mart 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Kanun ile şirketlerin sektörde güven ve istikrara zarar vermeyecek bir ortaklık yapısına, deneyimli ve yetkili bir yönetime, yeterli mali güce ve gerekli organizasyon yapısına sahip olması hedefleniyor. Getirilen düzenleme ile şirketlerin en az 100 milyon TL öz sermayeye sahip olma ve finansal raporlama standartlarına uyum yükümlülüğünü yerine getirmesi isteniyor. 

Faizsiz konut alımında katılım dönemi!