18 / 08 / 2022

Tebernüş Kireççi: Arapların kaçış noktası İstanbul'da emlak uçtu!

Tebernüş Kireççi: Arapların kaçış noktası İstanbul'da emlak uçtu!

Gayrimenkul ve emlak uzmanı Tebernüş Kireççi, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa gibi sınır illerdeki artışın direkt Suriyelilerin talebinden kaynaklandığını, İstanbul'daki artışta ise Suriyelilerin etkisinin sınırlı olduğu tespitini yaptı.İstanbul'da altı ayda kiraların yüzde 50 civarında arttığını belirten emlak uzmanlarına göre bu artışın nedeni muhtelif. 

Suriyelilerin talebi, kentsel dönüşümün yanı sıra artışta Arapların kaçış için İstanbul'u seçmesi gibi etkenler. Son dönemde İstanbul'da kiralık ev fiyatlarında yaşanan artışı, emlak uzmanları Suriyeliler başta olmak üzere Arap dünyasının, İstanbul'da konuta yoğunlaşan talebine bağladı. Daha önce,İstanbul'da, son altı ayda konut kiralarının yüzde 50'lik artış gösterdiğini belirten emlak uzmanları, konut stokunda satılmayan evlerin kiraya döndüğünü belirtti. 


Bununla beraber, 'merkeze uzak' evlerdeki artışın görece 10 puan daha fazla olduğuna da işaret edildi, İstanbul'da, Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy, Zeytinburnu ve Fatih'te ise kiraların öğrenci talebi ile arttığı kaydedildi. Kurtköy'de hizmet veren emlak uzmanı Erdinç Yılmaz, Kurtköy ve civarında konut fiyatlarının son altı ay içerisinde eski binalarda 550 TL'den 700-800'e ve yenilerde 900'den 1200-1350'ye çıktığını belirtti. 


Gayrimenkul ve emlak uzmanı Tebernüş Kireççi, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa gibi sınır illerdeki artışın direkt Suriyelilerin talebinden kaynaklandığını, İstanbul'daki artışta ise Suriyelilerin etkisinin sınırlı olduğu tespitini yaptı. 


Kireççi konut fiyatındaki artışı, Arapların kaçış noktası olarak İstanbul'u birinci tercihlerine almasına bağlayarak, 'Arap dünyası, ülkemizde bir sorun olursa kaçabileceğimiz bir evimiz ve mümkünse İstanbul'da olsun istiyorlar. Çünkü Araplar New York'ta, Paris'te İstanbul'da olduğu kadar rahat değiller' analizini yaptı. Yerli yatırımcının ise son altı aylık periyotta, faizin bir şey getirmediğini, dövizin ve borsanın belirsizliği ile klasik yatırımları olan gayrimenkule yöneldiklerini ifade ederek, 'İstanbul'da yükseliş trendi de yeni başlıyor. Ispartaköy, Başakşehir gibi merkeze uzak bölgeler ortalamanın üstünde yükseldi. İkinci elde çok iyi fırsatlar var, orta ve uzun vadeli 200 kira çarpanı ve altı olan evler orta uzun vadeli alınabilir. Bununla beraber kentsel dönüşüm de ikinci el fiyatlarını yükseltti' dedi. 


Yurt Gazetesi