Tekstilkent artık `outletkent' olacak

Tekstilkent artık `outletkent' olacakİstanbul Esenler'de 2002 yılında kapılarını açan Tekstilkent, tekstilcilerin yeni adresi olmakta yetersiz kalınca, umudunu `outlet' rüzgarına bağladı.


Sultanhamam ve Osmanbey'deki tekstilcileri şehrin dışında ve modern bir yapıda buluşturma fikriyle 1993 yılında temeli atılan Tekstilkent, artık `Outletkent' olacak. Tekstilkent yönetiminin aldığı karar üzerine, tekstil firmalarının outlet mağazalarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Ünlü tekstil markalarının outlet mağazalarına kiralanacağı dükkanlar için şimdiden bir pazarlama ekibi bile oluşturuldu. Ekip, tek tek firmalarını dolaşarak, onları Tekstilkent'te outlet mağazası açmak için ikna etmeye çalışıyor. İlk etapta 180 dükkana kiracı arayan Tekstilkent, böylece Türkiye'nin en büyük outlet merkezlerinden biri olacak.


AÇILIŞ YAPILACAK


Tekstilkent yönetimi `Outletkent' projesini daha geniş kitlelere duyurmak için, tekstilcilerin de davetli olacağı bir toplantı organize etmeye hazırlanıyor. Bu arada Tekstilkent için de hummalı bir çalışma sürüyor. Aralık ayının ortasında yeni `Outletkent' için bir de açılış planlayan Tekstilkent yönetimi çalışmalarına son sürat devam ediyor.


Bu projenin hayata geçmesiyle Tekstilkent'in `verimliliğine' yönelik eleştirilere de cevap verilmiş olacak. Çünkü 300 milyon dolara mal olan Tekstilkent'in Osmanbey ve Sultanhamam'daki oyuncuları yeterince `cezbedemediği'ne dair eleştiriler sıkıntı yaratıyordu.


Dünyanın en `namuslu' projesi


Toplam inşaat alanı 927.000 m2'ye ulaşan komplekste, plazalarla birlikte 4265 adet işyeri bulunuyor. Yapımında 320 bin metreküp beton, 150 bin metreküp cam, 2 bin ton alüminyum doğrama kullanılan Tekstilkent'te üçer kattan oluşan 45 bloğun yanı sıra 44 katlı iki plaza yer alıyor. Tekstilkent'in Yönetim Kurulu Başkanlı'ğını ise Atalay Şahinoğlu yapıyor. Tekstilkent'i `dünyanın en namuslu projesi' olarak nitelendiren Şahinoğlu, "Ben de şahsen namuslu kalabilmenin bütün zorluklarını yaşadım. Arazinin alımından, imar durumuna kadar bütün zorlukları şahsi gayretlerimle aştım" açıklaması yapmıştı.


(Akşam)