Tekzen metrekareyi küçük tutarak online satış altyapısını geliştiriyor!

Tekzen metrekareyi küçük tutarak online satış altyapısını geliştiriyor! Tekzen metrekareyi küçük tutarak online satış altyapısını geliştiriyor!

Tekzen, mağaza sayısını yani müşterinin gelip ürünü göreceği bir anlamda showroom konseptindeki yerlerin sayısını hızla çoğaltıyorÖzellikle hayatının son 20 yılını kırsal kalkınmaya, erozyonla mücadeleye yani ağaçlandırmaya, doğru tarıma, soyu tükenmekte olan (endemik) bitkilerin yeniden üretilmesine, Kafkas arılarıyla köylüleri tanıştırıp doğru arıcılığa yönlendirmeye, yeşil yani enerjiyi tüketen değil, koruyan çevreci binalara adayan Nihat Gökyiğit ile sayısız defa bir araya geldim.

Aslında ne zaman asistanı beni arasa ya da elektronik postama ofisinden bir mesaj düşse başka ne işim varsa bir kenara koyup, olabildiğince çok onu izlemeye ve dinlemeye koştum.
İşte yine öyle oldu. Tekfen'in üç kurucu ortağından biri olan Nihat Gökyiğit'in, damadı Murat Gigin ile birlikte bugünlere getirdiği yapı market Tekzen'in tüm yöneticilerinin geldiği bir toplantıya katıldım.
Toplantıda ciddi bir büyüme grafiği çizmeye başlayan ve gelecek planlarını dinlediğimiz Tezken kadar konuşulan bir başka konu da tarım ve hayvancılık (Gökçeada'daki keçilerin ıslah edilmesi vs) oldu. Yanımda oturan Nihat Gökyiğit'e; eşi Nezahat Gökyiğit adına 1995'te yaptırdığı ve 2003'ten itibaren de halkın ziyaretine açılan otoyolların ortasındaki botanik bahçenin son durumunu sorunca, öğrendim ki kiraz ağaçlarının çiçek açma mevsimi nedeniyle, Japonya'dan Ertuğrul Gemisi'nde şehit olan askerlerimiz anısına hediye olarak gelen ve bahçeye ekilen kiraz ağaçları için bu yıl ki tören haftasonu. Yine koşa koşa gitmek istedim ve nitekim oğlumu da alıp gittim.
Bu yazıyı okuyanların eminim büyük bir kısım Anadolu yakasındaki otoyolları birbirine bağlayan kavşakta yaratılan bu mücizeyi görmemiştir. Ben yakın bir zamanda birbiri ardına yapılan binaların ve yolların içindeki tek oksijen merkezinin burası olacağına eminim.
Çünkü Nihat Gökyiğit buraya 50 binden fazla ağaç ve bitki dikti. Hala da ekmeye devam ediyor. İstanbul'un Anadolu yakasında, Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden gelen otoyollarla, Anadolu otoyolunun birleştiği kavşaktan eminim defalarca geçtiniz. Burada tam 8 ada var ve bahçeleri dolaşmak için bazen otoyolun altındaki ince uzun tünellerden bazen otoyol üstüne yapılan köprülerden geçiyorsunuz. Adeta bir labirent ve öylesine yeşil, öylesine etkileyici ki kilometrelerce yol yürüyorsunuz aslında ama hiç fark etmiyorsunuz.
İşte önceki gün Japonya Başkonsolosu ve İstanbul'da yaşayan pek çok Japon aile ile birlikte Nihat Gökyiğit'in yakın çevresi bu eşsiz bahçede buluştu. Lalelerin, sümbüllerin, kiraz ağaçlarının, tavus kuşlarının, ördeklerin, horozların, tavukların arasından geçip, karanlık tünellerin ıslah edilen, aydınlatılan ve müthiş sergi alanlarına dönüştürülmüş koridorlardan yürüyüp Japon müzikleri dinleye dinleye şehitlerimizi andık ve Gökyiğit'in bu ülkeye kazandırdığı bu cennet bahçelerin keyfini çıkardık. Hep diyorum, bu ülkenin eşsiz ve yaşsız insanlarından biri olan Nihat Gökyiğit'e ne kadar teşekkür etsek azdır.
Not: Botanik bahçesine şimdi artık Ataşehir tarafından yeni bir giriş ve park alanı da yapılmış. Yani otoyoldan geçerken görüp de nasıl girildiğini bir türlü kestiremediğiniz bu bahçeye giriş kolaylaşmış. Nihat Gökyiğit buraya küçük bir piknik alanı ve harika bir çocuk oyun parkı da yapmış. İstanbul'un yeşile hasret insanları için hafta sonu harika bir seçenek. Çocuklarımız bu bahçelere geldikçe, büyüklerden çok daha çevreye duyarlı ve yeşile tutkun olacağına eminim.

Gigin: Büyüme internet üzerinden gelecek!
Temelleri tam 35 yıl önce atılan ve şu anda yönetim kurulu başkanlığı görevini Nihat Gökyiğit'in damadı Murat Gigin'in yaptığı Tekzen'in, (o zaman ki adıyla Belprix) Türkiye'nin perakendedeki ilk süper, belki de hiper marketi olduğunu öğrendim. O yıllarda 4800 metrekareyi bulan mağaza büyüklüğü başka kimse de yokmuş çünkü. Tefken, perakendeyi küçük iş kolu olarak görüp 2000 sonrası bu sektörden çıkmak isteyince, Nihat Gökyiğit'in damağı Murat Gigin bu satışa talip olmuş ve şirketi Tekzen'den satın almış. Bugün Tekzen'in cirosu 315 milyon lirayı buluyor, mağaza sayısı da 82'yi geçmiş durumda. İlginç olan büyük bir büyüme hamlesine giren Tekzen'in yaptığı yönetici transferleri. Sektörün hemen hemen tüm oyuncularından önemli isimler Tekzen kadrosuna geçmiş. Öyle ki Tekzen'in Genel Müdürü Ahmet Işıkgece, Gima'nın kuruluşunda bulunan, sektörü en iyi bilen isimlerden. Aynı şekilde Genel Müdür Yardımcıları Mert Öneren, Hidayet Birtane, Onur Mertoğlu, Hikmet Barkın da öyle. Öyle görünüyor ki 27 milyar doları bulan yapı market pazarında yakında alışverişin büyük bir kısmı internet üzerinden yapılacak. O nedenle belki de Tekzen, mağaza sayısını yani müşterinin gelip ürünü göreceği bir anlamda showroom konseptindeki yerlerin sayısını hızla çoğaltıyor ancak metrekareyi küçük tutarak online satış altyapısına hızla geliştiriyor.

Şelale Kadak/Sabah