TİKA Moğolistan’da 89 yıllık okulu yeniledi!

TİKA Moğolistan’da 89 yıllık okulu yeniledi! TİKA Moğolistan’da 89 yıllık okulu yeniledi!

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan'da başlayacak yeni eğitim ve öğretim dönemine bir okul tadilatı ile destek verdi.

TİKA 89 yıllık bir okulun tadilatını tamamlayarak yeni eğitim ve öğretim yılına yetiştirdi.


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan'da başlayacak yeni eğitim ve öğretim dönemine bir okul tadilatı ile destek verdi.


TİKA'dan yapılan açıklamada, Moğolistan’ın batısındaki Hovd vilayetinin Darvi ilçesinde 1926 yılında kurulmuş devlet okulunun tamirat ve tadilat işlerinin tamamlanarak 2015-2016 dönemi için hizmete açıldığı bildirildi.


Geçen yıl kasım ayında meydana gelen şiddetli fırtına yüzünden okulun çatısının büyük ölçüde hasar gördüğü ve spor salonu ile birçok dersliğin kullanılamaz hale geldiği belirtilen açıklamada, Moğolistan Eğitim Bakanlığının talebi üzerine yenilenen 89 yıllık dersliklerin, yeni eğitim ve öğretim dönemine yetiştirildiği kaydedildi.


Yeni yapılan dersliklerin açılışına ise Darvi İlçe Kaymakamı Gan-Erdene Damdin, TİKA Ulanbator Program Koordinatör Yardımcısı Turan Can, Vatandaşlık ve Göç İşleri Genel Müdürü Pürevdorj Böhçulun, Hovd İl Eğitim Daire Başkanı Undrah Bagaa ile çok sayıda davetlinin katıldığı ifade edildi.


Darvi İlçe Kaymakamı Damdin, açılışta yaptığı konuşmada projenin TİKA tarafından Hovd vilayetinde gerçekleştirilen ilk ve önemli projelerden biri olduğunu, tadilatı tamamlanan okul binasının temsil kabiliyetinin arttığını vurgulayarak, TİKA’nın Moğol insanının kalbinde güzel bir yer edindiğini belirtti.


AA