13 / 08 / 2022

TMO'nun buğday alım fiyatına koyduğu sınır ortaya çıktı! Çiftçilerin alacağı para kaç lira olacak?

TMO'nun buğday alım fiyatına koyduğu sınır ortaya çıktı! Çiftçilerin alacağı para kaç lira olacak?

Çiftçilerin hasat etmeye başladığı buğdayda 2022 alım fiyatı kaç lira olacak? TMO buğday alım fiyatını açıkladı mı üreticiler tarafından merak ediliyor. Buğdayda 400 kilogramlık verime göre maliyet hesabı yapıldı. TMO'nun bu rakamı sınır olarak belirlemesi bekleniyor. İşte detaylar...Toprak Mahsülleri Ofisi'nin 2022 yılı buğday fiyatlarını kaç liradan açıklayacağı merak ediliyor. Çiftçiler, Ziraat Odası Başkanlıkları ve en son Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu 'TMO'ya buğday fiyatını açıkla' çağrısı yaptı.

TÜİK’in en son 25 Mayıs 2022 tarihinde açıkladığı tarımsal girdi fiyat endeksi yüzde 105, gübre fiyat endeksi yüzde 228 ise gübre türüne göre maliyetler yüzde 300-600 arasında değişiyor.

Çiftçiler bu sene TMO'dan buğday taban alım fiyatını TÜİK'in verilerine göre değil, piyasadaki reel maliyet hesabına göre yapmasını bekliyor. 

Üreticilerin TMO'dan diğer beklentileri ise alım garantisi vermesi, dünyadaki fiyatları da dikkate alarak 15’er günlük haftalık fiyat güncellemesi yapması ve çiftçiye fark ödemesi yapması şeklinde sıralandı.

TMO nun buğday alım fiyatına koyduğu sınır ortaya çıktı! Çiftçilerin alacağı para kaç lira olacak?

Peki TMO neden alım fiyatını açıklamadı, taban fiyatta sınır rakamı kaç lira olacak? İşte detaylar..

 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.