Tokat'taki 500 yıllık yapıya turistler akın ediyor!

Tokat'taki 500 yıllık yapıya turistler akın ediyor! Tokat'taki 500 yıllık yapıya turistler akın ediyor!

Tokat’ın Zile ilçesinde Osmanlı Dönemi’nde inşa edilen mülkiyeti Bıyıklı İbrahim Ağa Vakfı’na ait Yeni Hamam’ın giriş kapısının üzerinde bulunan ’kuş sarayı’, yerli- yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Tokat'ın Zile’ye bağlı Cedit Mahallesi Fenerci Sokak’ta yer alan 16’ncı yüzyılda Osmanlı Dönemi’nde inşa edilen Yeni Hamam’da hizmet veriyor. Kuzey- güney doğrultusunda uzanan, 4 eyvanlı ve köşe halvetli plan tipinde inşa edilen hamam turistlerin ilgisini çekiyor.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Zile Belediyesi Kültür Müdürü Necmettin Eryılmaz, eserin, ilçenin önemli hamamlarından olduğunu söyledi. Eryılmaz, "Bu hamamın en büyük özelliği, giriş kapısının üstünde bulunan ’serçe sarayı’dır. Bundan 500 yıl önce ecdat, kuşlara yuva yapmışlar. O kuşlar, 500 yıldır bu ’serçe sarayı’nın içerisinde barınıyorlar. Ecdadın tarihe, çevreye ve hayvanlara ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Bu hamam da şu anda faaliyette. Restorasyonla iç tarafı yapıldı. 1500’lü yıllarda yapılmış. Tarihi bir vakfiye hamamı. ’Serçe sarayı’nı İstanbul’da bazı camilerde görebiliyoruz. Bir de Bursa’da birkaç yerde var. ’Kuş sarayları’, ’kuş evleri’ diye geçiyor. Sanatsal açıdan bakıldığında penceresi, kapısı; blok bir granit taş oyularak, yapılmış içerisinde bölmeler var, yavruluğu var. Ecdat özenerek, kuşlara güzel bir saray yapmış" diye konuştu. 

Hamama, yerli- yabancı turistlerce ilgi gösterildiğini kaydeden işletmeci Murat Dişkaya ise "Genelde dışarıdan gelen misafirlerimiz fotoğraf çekmek istiyor. Tarihçesi geçmişe dayandığı için. Gündüzleri kadınlara, akşamları ise erkeklere hizmet veriyoruz" dedi.