16 / 08 / 2022

TOKİ 100 bin konut kuraları nasıl sorgulanır?

TOKİ 100 bin konut kuraları nasıl sorgulanır?

Toki 100 bin sosyal konut projesinde binlerce vatandaşın meraklı bekleyişi devam ediyor. 2019 Aralık ayında başlayan başvurular geçtiğimiz ocak ayında bitti. Sonuçların şubat ayında açıklanacağı bilgisi, TOKİ 100 bin konut kuraları nasıl sorgulanır sorusunu gündeme getirdi...TOKİ 100 bin sosyal konut projesi kura çekimi ve sonuçları için binlerce vatandaşın heyecanlı bekleyişi sürüyor. 15 ocak'ta başvuruların bitişinin ardından insanlar,  TOKİ  100 bin konut kuraları nasıl sorgulanır? TOKİ ev fiyatları ne kadar olacak? TOKİ 100 bin konut ödeme planları nasıl olacak? sorularını merak etmeye başladı. İşte o soruların cevapları.

Sabah'ta yer alan habere göre; TOKİ 100 bin konut projesinde heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kuranın Şubat ayında çekileceğini açıkladı. Yapılan açıklamanın ardından ise akıllara, TOKİ 100 bin konut kuraları nasıl sorgulanır? TOKİ ev fiyatları ne kadar olacak? TOKİ 100 bin konut ödeme planları nasıl olacak? sorularını getirdi. İşte merak edilen soruların cevapları.

TOKİ KURALARI 2020 NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 100 bin sosyal konut için 1 milyon 137 bin 982 başvuru yapıldığı belirtilirken kura çekimi tarihi de duyuruldu

TOKİ 100 BİN SOSYAL KONUT KURA SONUÇLARI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Haberimiz aracılığıyla, 2020 TOKİ 100 bin sosyal konut projesi kura çekilişi tarihi ve sonuçları hakkında bilgi edinebilir, sorgulama ekranı ile beraber diğer birçok konuya yönelik fikir edinebilirsiniz.

TOKİ KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) "En Az %40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının %5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

Sosyal konutların fiyatı 160 ile 210 bin lira arasında değişiyor. Hak sahipleri noter huzurunda çekilecek kura ile belirlenecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kuranın Şubat ayında çekileceğini açıkladı. Kuranın yapılacağı tarih ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

TOKİ KURA SONUÇLARI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

TOKİ kura sonuçları sorgulamak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde;

1) Öncelikle, https://www.toki.gov.tr/ adresini açın.

2) Daha sonra, üst tarafta bulunan 'SATIŞ & DUYURULAR' butonuna tıklayın.

3) Ardından, 'Kura Sonuçları Sorgulama' butonuna tıklayın

4) Buradan T.C kimlik numaranız ile sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

5) Talep Toplama Projelerinin Kura Sonuçları duyurular sayfasında yayınlanmaktadır.

TOKİ EV FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

TOKİ'nin yapacağı 2+1 sosyal konutlar 140 ila 180 bin TL fiyat aralığında, 3+1 konutlar ise 160 ila 210 bin lira fiyat aralığında satışa çıkacak.

TOKİ 100 BİN SOSYAL KONUT ÖDEME PLANI NASIL OLACAK?

Konutların fiyatının yüzde 10'u peşin olacakken, kalan tutarın tamamı aylık % 0.49 oran ve 240 ay vade ile ödenecektir. 2+1 daire ödeme planı75 metrekare ve 140 bin lira fiyatlı 2+1 daire için yüzde10'a denk gelen 14 bin TL peşinat veren vatandaş, 0.49 faiz oranı ve 240 ay vadeyle aylık 894 lira taksitle ev sahibi olacak. 3+1 daire ödeme planı 100 metrekare ve 160 bin lira fiyatlı 3+1 daire için yüzde 10'a denk gelen 16 bin lirayı peşinat veren vatandaş, 0.49 faiz oranı ve 240 ay vadeyle aylık 1022 lira taksitle evini alacak.

TOKİ 100 bin sosyal konut kura tarihi belli oldu mu? 

TOKİ başvuruları nereye ve ne zaman yapılabilir?