TOKİ 31 ilde 8 bin 416 konutu satıyor!

TOKİ 31 ilde 8 bin 416 konutu satıyor! TOKİ 31 ilde 8 bin 416 konutu satıyor!

Dar gelirli ve emekliye ev sahibi olma fırsatı sunan TOKİ, 31 ilde 8 bin 416 konutu satışa çıkardı. TOKİ, binlerce vatandaşı 305 liradan başlayan taksitlerle ev sahibi yapıyor.


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 67 ilde başlatılan 50 bin sosyal konut için talep toplamaya 600 binden fazla başvuru geldi. Güneş Gazetesi'nde yer alan habere göre; TOKİ’nin açık satışa sunduğu konutlara da talep arttı. Kurayla satışa çıkan birçok projesinde emekliye ve dar gelirliye özel kontenjan ayıran TOKİ, açık satışta bulunan konutlarında da emeklinin ev sahibi olabilmesi için uygun koşullar ve uzun vade imkânı sunuyor.

FİYATLAR ÇOK UYGUN 

TOKİ’nin 31 ilde bulunan 8 bin 416 konutunda özellikle dar gelirli, engelli ve emekli vatandaşlar için önemli fırsatlar sunuluyor. Evlerin taksiti aylık 305 liradan başlıyor. Konut fiyatları ise 66 bin liraya kadar düşüyor. 

PEŞİNAT VE VADE

Konutlar için başvurular 28 Haziran’a kadar devam edecek. Satıştaki konutlar için peşinat oranları, projeye göre yüzde 10, 12, 15, 20, 25 olacak. Ödenen peşinata göre vade süresi de uzatılabiliyor. Daha düşük peşinat ödeyenin vadesi daha düşük oluyor. Vade süreleri de 96, 108 120, 180, 216 ve 240 ay oluyor. Bu oranlar proje ve ile göre değişiyor.

EMEKLİYE YÜZDE 25   

Bu zamana kadar ev sahibi olamamış emeklileri kira öder gibi uzun vadeli ödeme koşullarıyla ev sahibi yapanTOKİ, alt gelir grubuna yönelik geliştirdiği konut projelerinde daha önce konut sahibi olmayan emeklilere yüzde 25 kontenjan ayırıyor.   

TALEP TOPLANIYOR 

TOKİ, mevcut üretimlerdeki yüzde 25 emekli kontenjanının yanı sıra doğrudan emeklilerin talepleri kapsamında ‘İkinci Bahar Projesi’ ile yeni konut projelerine başlıyor. TOKİ, bu projeler talep toplamaya devam ediyor.

MÜRACAATTA  ARANAN ŞARTLAR

Daire sahibi olmak isteyen emekliler ilgili bankaya başvuruda bulunacak. TOKİ’nin konutlarına müracaat etmek için öncelikle emeklinin kendisi, eş ve velayeti altındaki çocukları üzerine kayıtlı ev olmayacak. İkinci olarak daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olmak koşulu taşıyor olmak. Ev alınacak il/ilçede en az bir yıl ikamet şartı da bulunuyor.

BUNLARA DİKKAT! 

- Müracaatlar Halkbank ya da Ziraat Bankası’na yapılacak.
- Başvuru yapılırken Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalanacak. 
- Sözleşme imzalanırken daire bedelinin en az yüzde 10’u kadar peşinat alınacak. 
- Evi alanlar 14 gün içinde cezasız cayabilecek. 
- Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yıl ocak ve temmuz’da iki kez memur maaş artışına göre zamlanacak.  

TOKİ'ye kaç kişi başvurdu?

TOKİ'nin o projesine başvuru yağıyor!