TOKİ Ankara'da 952 konutu satışa çıkarıyor!

TOKİ Ankara'da 952 konutu satışa çıkarıyor!TOKİ, Ankara’da 583’ü alt gelir grubu olmak üzere toplam 952 konutu satışa çıkarıyor. Alt gelir grubunun taksitleri 341 lira, sosyal konutların taksitleri 756 liradan başlayacak. Başvurular 20 Kasım’a kadar sürecek.


TOPLU Konut İdaresi (TOKİ) başta emekliler olmak üzere dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmak için yürüttüğü faaliyetlerini hızlandırdı. Bu kapsamda birçok ilde konut satışı gerçekleştiren TOKİ, Ankara’da 341 liradan başlayan taksitle emeklileri ve dar gelirlileri konut sahibi yapacak. Ankara’nın Mamak ilçesi Gülseren Mahallesi’nde kura ile satışa sunulan 583’ü alt gelir grubu, 369’u sosyal konut olmak üzere toplam 952 konut için başvurular 22 Ekim - 20 Kasım 2015 tarihleri arasında kabul edilecek.


TOKİ’nin kuruluş amacının konuta erişmekte zorlanan dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmak olduğuna vurgu yapan  TOKİ  Başkanı Ergün Turan, “Halkamızın konut ihtiyacına kalıcı çözümler üretmek için yürüttüğümüz çalışmalarda büyük bir hamle ile Anadolu’nun birçok kentinde alt ve orta gelir gruplarına dönük birlerce konutluk yeni yerleşim alanlarını projelendiriyoruz” dedi.  


Alt gelir grubu kapsamında satışa sunulan 2+1 niteliğindeki 583 konutun taksit ödemeleri 341 liradan başlıyor. Konutlar yüzde 12, 20 peşinat ve 180, 240 ay vade seçenekleri ile satılacak. Taksit ödemeleri, konut teslim tarihini takip eden ay itibarıyla başlayacak. Alt gelir grubu konutlarından emekliler için yüzde 25 oranında kontenjan ayrıldı. Alt gelir grubu çerçevesinde konut almak isteyenlerde aranacak bazı şartlar şöyle: “TOKİ’den konut satın almamış olması, başvuru sahibinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir gayrimenkulün bulunmaması,  Ankara  sınırları içinde bir yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması gerekiyor.”

180 ay vade fırsatı


Toplu konut uygulaması çerçevesinde satışa sunulan 369 konutun 276’sı 3+1 planında, 93’ü de 4+1 planında. Taksit ödemeleri 756 liradan başlayan sosyal konutlar, yüzde 10, 15, 25 peşinat ve 120, 144, 180 ay vade seçenekleri ile satılacak.


Sosyal konutlarda TOKİ’den konut satın alınmamış ve kredi kullanmamış olmaları, başvuru sahibinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir gayrimenkulünün bulunmaması gibi şartlar aranıyor.


Vatan/Meltem KARA