TOKİ ile Sincan Belediyesi arasında kentsel yenileme protokolü imzalandı!

TOKİ ile Sincan Belediyesi arasında kentsel yenileme protokolü imzalandı! TOKİ ile Sincan Belediyesi arasında kentsel yenileme protokolü imzalandı!

TOKİ ve Sincan Belediyesi arasında, “Saraycık ve Ulubatlı Hasan mahallelerinde” toplam 5 milyon 265 bin metrekare alanda Kentsel Yenileme çalışması yürütülmesi ve 11 bin 518 konut yapılmasına ilişkin protokol imzalandı..Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Sincan Belediyesi arasında, “Saraycık ve Ulubatlı Hasan mahallelerinde” toplam 5 milyon 265 bin metrekare alanda Kentsel Yenileme çalışması yürütülmesi ve 11 bin 518 konut yapılmasına ilişkin protokol imzalandı. 


Sincan Kültür Evi'nde gerçekleştirilen protokol törenine,  TOKİ  Başkanı Mehmet Ergün Turan ile Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna katıldı. 


“Devletin bu projeden bir tek kuruş beklentisi yok” 

TOKİ Başkanı Turan, yaptığı konuşmada Hükümet'in kentsel yenileme projelerini önemsediğini belirterek, TOKİ olarak bu politika doğrultusunda gelecek dönemde kentsel yenileme projelerinde, vatandaşların lehine bir şekilde, bir devlet kuruluşu olarak daha aktif ve yoğun bir şekilde yer alacaklarını ifade etti. 


Bunları yaparken şehirlerin kendilerine has üslup ve kimliklerini de koruyacaklarını ve yöresel dokuya ağırlık vereceklerini anlatan Turan, en önemlisi de vatandaşların yaşadığı yöredeki dönüşümünü olanaklı kılmayı istediklerini belirtti. 


TOKİ'nin şu anda 55 ilde 340 adet kentsel dönüşüm projesi yürüttüğünü ve bu kapsamda 25 bin konutun inşasının devam ettiğini söyleyen Turan, 110 bin konutla ilgili planlama çalışmalarının da son aşamaya geldiğini söyledi. 


"Bugün burada  Ankara  için, Sincan için, Ulubatlı Hasan ve Saraycık mahalleleri için önemli bir karar sürecindeyiz" diyen Turan, protokolün ardından vatandaşlarla görüşmelerin başlayacağını ve projenin elbirliğiyle yürütüleceğini anlattı. 


Turan, "Biz bir kamu kuruluşu olarak buradayız. Bu projenin içerisinden, bir tek kuruş beklentisi yok devletimizin. Biz bu projeye paramızı harcayacağız. Sonradan belki arta kalan dairelerden paramızı toparlayabilirsek toparlayacağız. O da şu anda başa baş noktasında değil. Onu oluşturmaya çalışıyoruz" dedi. 


TOKİ olarak projeden bir tek kuruş kar beklentileri bulunmadığını vurgulayan Turan, söz konusu mahallelerdeki vatandaşların projeyi sahiplenmelerini beklediklerini dile getirdi. 


Sincan Belediye Başkanı Tuna da yaptığı konuşmada, Saraycık ve Ulubatlı Hasan mahallelerinde, altyapı ve imar çalışmaları gerçekleştirdiklerini ve mahalle sakinlerinin ev sahibi olabilmeleri için gerekli fizibilite çalışmalarını yaptıklarını söyledi. “Bu çalışmalardan ve projeden biz belediye olarak en ufak bir rant beklemiyoruz” diyen Tuna, TOKİ yetkililerinin de kendileriyle aynı düşüncede olduğunu kaydetti. 


Proje sonunda oluşacak menfaatin vatandaşlara yansıtılması noktasında TOKİ ile işbirliği yaptıklarını belirten Tuna, bu nedenle çalışmaların uzun sürdüğünü ifade etti. Tuna, “Bu proje yaklaşık 2 milyar liralık çok büyük bir proje. Oradaki en ufak bir hata projenin akamete uğramasına sebebiyet verebilir. Onun için çok hassas ve detaylı bir çalışma yapıldı. Bu çalışmalar neticesinde de vatandaşların, oradaki hak sahiplerinin, azami derecede ne alabileceklerinin hesapları yapıldı ve bugüne gelindi” diye konuştu. 


Bugünkü protokolün ardından, bütün hak sahipleriyle görüşmelerin yapılacağını ve bunun sonucunda inşaat çalışmalarının hızlı bir şekilde gerçekleştirileceğini anlatan Tuna, görüşmeler ne kadar hızlı tamamlanırsa inşaatın da o kadar hızlı bir şekilde sonuçlanacağını söyledi. 


Tuna, Ulubatlı Hasan Mahallesi’nde, bin 964 hak sahibinin bulunduğunu, toplam 465 bin metrekare üzerinde çalışma yürütüleceğini ve 5 bin 311 konut yapılacağını, Saraycık Mahallesinde ise 2 bin 836 hak sahibinin yer aldığını, 4 milyon 800 bin metrekare alanda çalışma gerçekleştirileceğini ve 6 bin 207 konut yapılacağını kaydetti.


TOKİ