TOKİ, Kayabaşı'nda meydan inşa edecek!

TOKİ, Kayabaşı'nda meydan inşa edecek!

TOKİ, İstanbul Kayabaşı'ndaki taş ocağı boşluğunun hafriyat döküm alanı olarak kullanılmasına ilişkin ihaleyi yenilediBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından daha önce yapılan ancak ortaklar arasındaki sorun nedeniyle iptal edilen İstanbul Kayabaşı'ndaki taş ocağı boşluğunun hafriyat döküm alanı olarak kullanılmasına ilişkin ihaleyi yeniledi.

İlk oturumu 18 Haziran'da yapılan ihaleye 8 firma katılarak teklif sundu.

En yüksek teklifi 172 bin 666 lira ile Onur Yapı, Zirve İnşaat, Akport Madencilik ve Mat İnşaat iş ortaklığı verdi.

Konu ile ilgili TOKİ'den yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada,  TOKİ  İhale Dairesi Başkanı Muhsin Soylu başkanlığındaki ihale komisyonunun, katılımcı firmalardan 18 Haziran'da gerçekleştirilen ilk oturumda verilen ve en yüksek teklif olan 78 bin liranın üzerinde yeni tekliflerini açıklamalarını istediği kaydedildi. İhalenin ilk oturumuna katılan Akersan İnşaat, Fuzul Yapı, Gökkar Madencilik ve Biat İnşaat iş ortaklığı teşekkür mektubu sunarak ihaleden çekildi.

Sözlü tekliflerin ardından nihai yazılı teklifleri talep eden ihale komisyonu, katılımcılar huzurunda teklif zarflarını açarak 4 yıl için önerilen teklifleri okudu. En yüksek teklifi 172 milyon 666 bin TL  KDV ile Onur Yapı, Zirve İnşaat, Akport Madencilik ve Mat İnşaat iş ortaklığı verdi. İstanbul Kayabaşı Toplu Konut Alanındaki taş ocağı çukurunun doldurulması karşılığında TOKİ'ye yapılacak ödeme tekliflerini değerlendirecek olan İhale Komisyonu, sonucu önümüzdeki günlerde açıklayacak.

-"KAMU KAYNAKLARINI DEĞERLENDİRME" DERSİ GİBİ İHALE-
TOKİ, 60 bin konutluk projenin uygulanacağı Kayabaşı'nda boş bir taş ocağını, para verip doldurtmak yerine, hafriyat döküm alanı olarak kullanıma açarak para kazanma yoluna gitti. Firmaların para karşılığı hafriyat dökeceği alan, daha sonra toplu konut projesi kapsamında yeşil alan olarak değerlendirilecek.

İdare, yeşil alan olarak değerlendireceği bu alanı, hem bedavaya doldurtmuş olacak hem de üzerine para kazanacak.

Taş ocağı çukurunun doldurulmasıyla ortaya çıkacak olan 300 bin metrekarelik alanda çevre araziyle birlikte 650 bin metrekarelik bir rekreasyon alanı projesi uygulanacak. Buraya ise Taksim Meydanı'nın 20-30 katı büyüklüğünde İstanbul'un en büyük meydanı kurulacak.
AA
 
Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

TOKİ 'taştan' 173 milyon çıkardı yeni Taksim meydanı yapacak

Kayabaşı'ndaki taş ocağını hafriyat alanı olarak ihaleye çıkartan TOKİ 173 milyon lira gelir sağlayacak. Parayla aynı yerde Taksim'den daha büyük meydan yapılacak

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), daha önce yapılan ardından iptal edilen İstanbul Kayabaşı'ndaki 60 bin konutluk projenin uygulanacağı alanda taş ocağı boşluğunun hafriyat döküm alanı olarak kullanılmasına ilişkin ihaleyi yeniledi. İhalede en yüksek teklifi 172 milyon 666 TL ile Onur Yapı, Zirve İnşaat, Akport Madencilik ve Mat İnşaat iş ortaklığı verdi. Taş ocağını para verip doldurtmak yerine hafriyat döküm alanı olarak kullanıma açarak para kazanma yoluna giden TOKİ, 300 bin metrekarelik alanda çevre araziyle birlikte 650 bin metrekarelik bir rekreasyon alanı projesi uygulanacak. Buraya ise Taksim Meydanı'nın 20-30 katı büyüklüğünde İstanbul'un en büyük meydanı kurulacak.

BARUTHANE YAPILARI KİRALANACAK
Bu arada TOKİ, İstanbul Bakırköy'deki tarihi baruthane yapılarını 6 milyon lira muhammen bedel üzerinden 49 yıllığına açık artırma yoluyla kiralayacak. Yapıların aslına uygun restorasyonu ve anıt ağaçların korunması şartı getiriliyor. 59 bin 799.89 metrekare turizm ve rekreasyon alanı olan taşınmaz üzerinde bulunan tarihi Baruthane yapılarının satışı için 12 Temmuz 2010 tarihinde saat 15.30'da TOKİ'de açık artırma düzenlenecek. 49 yıllık kiranın peşin ödenmesi durumunda yüzde 40 indirim yapılacak, peşin ödemeyi taahhüt eden istekli tercih edilecek. Ayrıca, 49 yıllık kiranın peşin ödenmesi durumunda yüzde 40 indirim uygulanmış tutarını, kiracı isterse yüzde 20'si peşin, 48 ay vadeli olarak ödeyebilecek.
Sabah