18 / 08 / 2022

TOKİ kurasız ev başvuru şartları!

TOKİ kurasız ev başvuru şartları!

TOKİ 35 ilde 5 bin 543 konutu satışa çıkardı. Peki 80 bin liradan başlayan fiyatlar ve 285 liradan başlayan taksitlerle satılan konutlara nasıl başvurulur? Başvuru süreci sizler için araştırıldı.Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 35 ilde 5 bin 543 konutu satıyor. 80 bin liradan başlayan fiyatlar ve 285 liradan başlayan taksitlerle satışa çıkan konutlar kurasız ve başvuru önceliğine göre satılacak. 

80 bin liradan başlıyor

Star Gazetesi'nde yer alan habere göre, 5 bin 543 konut bu yıl sonuna kadar sahibini bulacak. Konutların fiyatları 80 bin lira ile 285 bin lira arasında değişiyor. Satış ile dar gelirli ailelerin ev sahibi olması amaçlanıyor. 

Son 3.5 yıldır yapılan konutların yüzde 95’inin, alt ve orta gelir grubuna hitap ettiğini söyleyen  TOKİ  Başkanı Ergün Turan, kurasız satılacak evler için  hiç konut sahibi olmama şartı arandığını söyledi.
 

Kurasız satış

35 ilde 5 bin 543 konutu açık satış yöntemi ile satacaklarını belirten Turan, projelere göre farklılık gösteren konutların 80 bin liradan başlayan fiyatlarla kurasız satılacağını hatırlattı. Vatandaşların yıl sonuna kadar ilgili bankalara müracaat ederek konut sahibi olabileceklerinin altını çizen Turan, Türkiye’nin dört bir yanında dar gelirliler için konut ürettiklerini vurguladı.

 

 TOKİ kurasız ev başvuru şartları!

 

Turan, “İnsanımızın en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla ülkemizin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kuruyor ve onlarca konut projesini hayata geçiriyoruz. Üretim felsefemizin temelini dar ve orta gelirli vatandaşlarımıza dönük sosyal konut projelerimiz oluşturuyor. Piyasa koşullarında ev sahibi olması güç olan dar ve orta gelirli vatandaşlarımız için yıllardır dost eli yaklaşımıyla hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Amacımız hiç konut sahibi olmamış vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak” şeklinde konuştu.

Konut sahibi olmama şartı

TOKİ’nin satacağı konutlara başvuru yapacak vatandaşların üzerinde başka konut olmaması gerektiğini ifade eden Turan, ”Bizim en önemli şartımız vatandaşlarımızın daha önce hiç konut sahibi olmamasıdır. Ayrıca daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olması ve 18 yaşını doldurmuş olması koşulları gerekiyor. Konutlarımızın bulunduğu illere göre yüzde 10, 20 ve 25 peşinat bedeli ile 120 ve 240 ay vade seçenekleri ile satılacak” ifadelerini kullandı.

Yatay ve yöresel mimariye uygun

TOKİ konutlarının yatay ve yöresel mimariye uygun olarak inşa edildiğini belirten Turan, “Yaklaşık 3.5 yıldır yapılan konutların yüzde 84’ünü 6 kat ve aşağısı binalar oluşturuyor. Bütün kasaba ve şehirlerde ‘En yüksek bina TOKİ binası olmayacak’ dedik ve bu prensiple yola devam ediyoruz” dedi.

19 yılda 43 bin konut

TOKİ’nin 19 yılda 43 bin konut ürettiğini hatırlatan Turan, “Son 14 yılda 822 bin konut üreten bir kurum haline geldik. 2016 yılında 65 bin konut ürettik, 2017 yılını ise 60 bin konutla kapattık. 2018 yılında da konut üretimlerimize hızla devam ediyoruz” dedi. 2018 yılı için yaklaşık 65-70 bin konut rakamını hedeflediklerini belirten Turan, “2023 yılı hedefimiz 1 milyon 200 bin konuta erişmek. İdarenin 1 milyon konut hedefi vardı, 2015’te bunu revize ettik, 1 milyon 200 bin konuta çıkardık. Şimdi geldiğimiz noktada yaklaşık 840 bin konut rakamına ulaştık yani önümüzde 6-7 yıl içerisinde inşallah hedeflediğimiz rakamı aşmış olacağız” açıklamasında bulundu. 

 

 TOKİ kurasız ev başvuru şartları!

 

TOKİ kuru çekilişi olacak mı?

Ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşlar, TOKİ başvurularının nasıl gerçekleşeceğini araştırıyor. TOKİ'den konut almak isteyenlerin şartlara uygun olması gerekiyor.

TOKİ başvuru şartları

1- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
2- Başvurulacak TOKİ projesinin bulunduğu ilde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak,
3- Toplu Konut İdaresi’nden daha önce konut satın almamış olması,
4- Başvuruyu yapan kişinin, eşinin ya da çocuklarının tarla, bağ, bahçe, köy evi ve iş yeri hariç -üzerine kayıtlı konut tapusu olmaması,
5- Eşi vefat eden ya da çocuklu dul kadınlar dışında başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması,
6- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.500 TL olması, durumunda hane halkından bir kişi başvuru yapabilir.

Başvuru için gerekli evraklar

1- TC. Kimlik Fotokopisi,
2- Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve yetimlerden “Hak Sahipliği Belgesi” istenmektedir.
3- Engellilerden Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi ya da en yüzde 40 oranında engelli olduğu yazılan ve tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporu istenmektedir.
4- Emeklilerden, emekli olduğunu gösteren belge istenmektedir.

Kura çekilişi kategorileri

TOKİ başvuruları 4 ana kategoride ayrı ayrı olarak değerlendirilir. Bu kategoriler;

1. Kategori: Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimler
2. Kategori: En az yüzde 40 Engelli olanlar
3. Kategori: Emekli olanlar
4. Kategori: Diğer alıcılar

Engelliler kategorisinde aranan şartlar

Engelliler konut sayısının yüzde 5’i kadar emeklilere konut sayısının yüzde 25’i kadar kontenjan ayrılır. Kurada olumsuz sonuç alan engellilerin tekrar kuraya katılma hakları var. Emekliler ise tekrar kuraya katılmak isterse ‘Diğer alıcılar kategori’nde değerlendirilir. Diğer alıcılar kategorisinde bulunanlar TOKİ tarafından belirlenen başvuru sayısına göre kura çekilişine katılabilir.

Şehit aile, vazife malulleri, dul ve yetim kategorisinde aranan şartlar

Başvurulacak TOKİ projesinin bulunduğu ilde en az 3 yıldır ikamet ediyor olması gerekir. TOKİ’den kredi çekmek isteyen Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve yetimlerde daha önce TOKİ tapusu bulunması ve üzerine tapu olması şartı aranmaz.

 

 

TOKİ'den 80 bin liradan başlayan fiyatlarla kurasız ev!