TOKİ Metris kışlasına 1.559 konut inşa edecek!

TOKİ Metris kışlasına 1.559 konut inşa edecek! TOKİ Metris kışlasına 1.559 konut inşa edecek!

TOKİ, Metris Kışlası arazisine bin 559 konut inşa etmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulundu. 233 milyon liralık konut projesi için bakanlık Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecini başlattı.


Metris, Topkule ve Baştabya Kışlaları'nın yer aldığı askeri alanlar 2015 yılında “Rezerv Yapı Alanı” yani yeni konut alanı olarak ilan edildi. Bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığı ile Esenler Belediyesi arasında 2015, 2016 ve 2017 yıllarında protokoller imzalandı. 

Protokollere göre Milli Savunma Bakanlığı'na ait askeri kışlalar taşınacak, Esenler genelinde bulunan imar sorunlu, yenilenemeyen, riskli ve taşınması gereken yapılarda ikamet eden hak sahiplerinin rezerv alanına transferi sağlanacaktı.

Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre protokol gereği askeri alanların Esenler Belediyesi’ne devredildi ve kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. 2018 yılının mayıs ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plan ile imara açılan askeri alana konut, ticaret ve turizm birimleri inşa edilmesinin önü açıldı. Yeni plana göre Metris Cezaevi'nin yerine de Esenler Adalet Sarayı yapılacak. 1.9 milyon metrekarelik kışla arazisinin plan sürecinin tamamlanmasının ardından TOKİ, 161 bin 589 metrekarelik alan için hazırladığı kentsel dönüşüm projesini 6 Şubat 2019 günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sundu. Bakanlık da 8 Şubat günü proje için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecini başlattı.

14 AYDA TAMAMLANACAK

TOKİ, Metris Kışlası'nın bir kısmını kapsayan “Güney Proje Alanı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında 1.559 adet konut inşa edecek. İnşaatın yapılacağı alan toplam 161 bin 589 metrekare ve projenin maliyeti de 233 milyon TL olarak belirlendiş. Alanda mevcut halde bulunan yapılar, Esenler Belediyesi ekipleri tarafından yıkılarak TOKİ' ye boş olarak teslim edilecek. Konutların, inşaat ruhsatlarının alındığı tarihten başlamak üzere en geç 14 ay içinde tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor.


TOKİ Esenler projesinin detayları belli oldu!