TOKİ şehit ailelerine krediyi yüzde 8.76 artırdı

TOKİ şehit ailelerine krediyi yüzde 8.76 artırdıToplu Konut İdaresi (TOKİ), şehit ailelerine kullandırdığı konut kredisi tutarını, 2007 yılı 12 aylık tüketici fiyat artış ortalaması olan yüzde 8,76 oranında artırarak, 47 bin 983 YTL'ye yükseltti.
TOKİ'den verilerin bilgiye göre, geçen yıl 44 bin 118 YTL olan şehit kredilerine yönelik kredi tutarı, bu yıl 47 bin 983 YTL olarak uygulanacak.


İdare, Şehit Ailelerine, Malüller ile Dul ve Yetimlerine, 21 Eylül 1991 tarih ve 20998 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Toplu Konut Fonu'ndan Şehit Ailelerine, Maluller ile Dul ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Yönetmeliği" çerçevesinde kredi kullandırıyor. Kredi, maaşın belli bir bölümünü geçmeyecek şekilde, vade sınırı olmaksızın ve faizsiz tahsil ediliyor.


TOKİ'nin söz konusu yönetmelik çerçevesinde, şehit ve gazi ailelerine yönelik kullandırdığı konut kredisinin tutarı, geçen yıl sonu itibariyle 120 milyon YTL'yi geçti. Bu krediden, şimdiye kadar yaklaşık 12 bin 500 kişi yararlandı.


Bununla birlikte,  TOKİ  tarafından inşa ettirilen ve satışa sunulan gayrimenkullerden satın almak isteyen şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimlerine, kuraya girmeden konut alma hakkı tanınıyor. Bu kapsamda başvuru yapmak isteyen alıcı adaylarının, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'nden "Hak Sahipliği Belgesi" belgesi alması gerekiyor.


İstiklal Savaşı gazisi, Kore gazisi, Kıbrıs ve vatani hizmet gazilerine ise başvuru sayısına göre kontenjan ayrılıyor ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirleniyor.


Diğer taraftan, "Toplu Konut Fonu'ndan Şehit Ailelerine, Malulleri ile, Dul ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Yönetmeliği" kapsamında daha önce kredi kullanıp kullanmadığına ve kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerinde konut bulunup bulunmadığına bakılmaksızın bir defaya mahsus olmak üzere konut satışı yapılması uygulamasına da devam edilecek. Bu kapsamda konut alma başvurusu yapan kişilere kuraya tabi tutulmaksızın konut alma hakkı tanınacak.


Bu kişilerin, başvuru yapılan il sınırları içerisinde son 5 yıldır oturuyor veya başvuru yapılan il nüfusuna son 5 yıldır kayıtlı olması gerekiyor. Bu durumda, konut bedelinin yüzde 10'u peşin alınarak, 240 ay sabit taksit uygulanıyor. Taksit ödemeleri, konutların anahtar teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlatılıyor.