17 / 08 / 2022

TOKİ Sivas Suşehri 2'nci etapta kuralar çekildi!

 TOKİ Sivas Suşehri 2'nci etapta kuralar çekildi!

TOKİ tarafından Sivas'ın Şuşehri ilçesinde inşa edilen 460 adet konutluk 2'nci etap projesinde kuralar çekildi. Kadir Şahinduran ile Emine Şahinduran çiftinin doğalgazlı ev hayali ise gerçek oldu.Sivas'ın Şuşehri ilçesinde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 2'nci etap kapsamında projelendirilen 460 adet konutun hak sahibi belirleme kurası çekildi. Kurada Kadir Şahinduran (75) ile Emine Şahinduran (70) çiftinin doğalgazlı ev hayali ise gerçek oldu.

CNN Türk'te yer alan habere göre; belediyenin konferans salonunda gerçekleşen kura çekimine Belediye Başkanı Fazlı Yüksel,  TOKİ  yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi. Yöresel mimari konseptli projede konutların 272'si 2+1 ve 144'ü ise 3+1 planında dizayn edildi. Projede evlerin yüzde 44'ünün ise daha sonra kuraya çıkacağı ifade edildi.

Her kentin kendi mimarisine, kültürüne, değerlerine, coğrafi özelliklerine uygun yaşam alanları oluşturulmasını hedefleyen TOKİ, kentsel tasarımı, yerel mimari doku, mahalle kültürü ve yatay mimari anlayışını Suşehri ilçesinde de hayata geçirdi. Bölgede hayata geçirilen proje ile yöresel mimarinin modern çizgilerle hayat bulduğu bir tasarım hazırlandı.

Evlerin cephelerinde yöreye özgü taş kaplamalar, taş söveler, dekoratif pencereler kullanıldı. Saygı duruşundan sonra İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan konutların hak sahibi belirlenmesi kura çekiminde vatandaşlar büyük heyecan yaşadı. Kurada ismi çıkan kişiler sevinçlerini yakınları ile paylaştı.

Kura çekimine katılan Belediye Başkanı Fazlı Yüksel, "Konut çıkacak vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Allah hayırlı uğurlu etsin. Allah hayırlı kullanmayı nasip etsin. Biz 5 yıl önce belediyeyi aldığımızda TOKİ konutlarıyla ilgili sizlere söz vermiştik. İnşallah bunlardan bir tanesini bugün kura çekimiyle gerçekleşmiş oldu. Bugün 460 konutumuz var. Parasını yatırıp sabredenlerin bugün mükafat günüdür” diye konuştu.

YAŞLI ÇİFTİN DOĞALGAZLI EV HAYALİ GERÇEK OLDU
İlçeye bağlı Arpacı köyünde sobalı bir evde yaşayan 5 çocuklu Kadir Şahinduran (75) ile Emine Şahinduran (70) çiftinin doğalgazlı ev hayali ise gerçek oldu. Yıllardır sobalı evde oturduklarını söyleyen yaşlı çift yaşlarının ilerlemesiyle soba yakamaz hale geldi. TOKİ'nin ilçe merkezindeki projesine başvuran yaşlı çifte kura sonucu ev sahibi oldu. Kurada ismini duyan Emine Şahinduran büyük bir sevinç yaşadı. Emine Şahinduran kura sonrası şu açıklamalarda bulundu: "Allah herkesten razı olsun. İyilerle karşılaştırsın. Allahım bizlere de güle güle kullanmayı nasip eylesin." Kadir Şahinduran ise, "Köyde gücümüz soba yakmaya yetmiyordu. Allah razı olsun herkesten, devletimizden milletimizden razı olsun. Bu yaştan sonra 5 vakit namazımı rahat ve sıcakta kılarım” dedi.