TOKİ yeni öğretim yılında 50 okulu hizmete açacak!

TOKİ yeni öğretim yılında 50 okulu hizmete açacak!


Toplam 996 okul ve 15 üniversite ile bini aşkın projeyi yürüten Toplu Konut İdaresi Başkanlığı 2015 – 2016 eğitim öğretim yılında 1.163 derslikli 50 yeni okulu daha hizmete sunuyor.


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), çocuklarımızın ve gençlerimizin, modern eğitim kurumlarında öğrenim görmeleri amacıyla Türkiye’nin dört bir yanında güvenli, sosyal ve akademik ihtiyaçları fiziki açıdan karşılanan yüksek nitelikli yüzlerce yapı inşa ediyor. 996 okul ve 15 üniversite ile bini aşkın projeyi yürüten TOKİ, eğitim altyapı hizmetlerini kesintisiz sürdürüyor. İdare 2015 – 2016 eğitim öğretim yılında ise 1.163 derslikli 50 yeni okulu daha hizmete sunuyor.


TOKİ Başkanı, “Eğitim kurumlarımıza özel önem veriyoruz”


Genç nesillere, kaliteli eğitim imkânı sunmak için büyük bir çaba verildiğini belirten  TOKİ  Başkanı M. Ergün Turan, TOKİ tarafından yürütülen bini aşkın eğitim kurumu projesinin bu gayretin somut kanıtı olduğuna işaret etti. Turan şöyle devam etti: “Milli Eğitim Bakanlığımız ile üniversitelerimizin önemli bir paydaşı olarak hizmet sunuyoruz. Konut üretimlerimizle eş zamanlı olarak, ülkemizin ihtiyaç duyduğu sosyal hizmet yapılarına dair üretimlerde, eğitim kurumlarımıza özel önem veriyoruz. Okullarımızın “sağlam ve güvenli” yapılar olarak evlatlarımızı kucaklaması, en temel hareket noktamız. Deprem riski yüksek ülkemizde, tüm TOKİ yapıları gibi, çocuklarımızın öğrenim gördüğü bilgi yuvalarını da, son teknoloji üretim teknik ve malzemeler ile hayata geçiriyoruz.”


996 okul, 22 bin derslik


TOKİ, toplu konut bölgelerine inşa ettiği okulların yanı sıra 2003 yılından bu yana devam eden “Eğitime %100 Destek” kampanyası kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) işbirliğiyle anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise binaları inşa ederek, eğitim dünyasının hizmetine sunuyor.


TOKİ üretimleri, yurt genelinde tamamlanan ve yapımı devam eden 84 kreş, 566 ilköğretim okulu, 346 lise, 15 üniversite, 42 kütüphane ve 989 spor salonu rakamına ulaştı. İdare, 2015-2016 eğitim öğretim yılında 1.163 derslikli 50 yeni okulu daha eğitim camiasının hizmetine sunuyor. TOKİ’nin inşa ettiği okulların tamamı, Atatürk Köşesi ve laboratuvarlardaki tezgah ve dolaplar kullanıma hazır hale getirilerek teslim ediliyor.


Şehitlerimizin isimleri okullarla yaşıyor


TOKİ, Genelkurmay Başkanlığı’nın desteğiyle, örnek bir toplumsal sorumluluk projesini hayata geçiriyor. Ülkemizin birlik ve beraberliği, milletimizin huzuru için canını feda eden şehitlerimizin isimleri, Türkiye’nin dört bir yanında inşa edilen okullara veriliyor.


Türkiye’nin dört bir yanında yeni bilim yuvaları


Üniversitelerle gerçekleştirilen işbirliği doğrultusunda TOKİ, kampüs, hizmet binaları, lojman, araştırma merkezi gibi pek çok akademik ve idari birim projesini de yürütülüyor. Bu doğrultuda 6 üniversite binası tamamlanarak üniversite yönetimlerine teslim edilirken, 9 kampüsün inşaatı sürüyor, 4 üniversite için yapılacak binalar ise projelendiriliyor.


Adıyaman Üniversitesi’ne bağlı Kahta Meslek Yüksek Okulu binasının inşaatını tamamlayıp teslim eden TOKİ, yeni kurulan iki üniversite için daha eğitim binaları inşa etti. TOKİ, Tunceli Üniversitesi Aktuluk Yerleşkesi’nde Rektörlük İdari Bina, İdari Bilimler, Mühendislik Fakültesi, Merkez Eğitim Öğretim Laboratuvarı, Ar-Ge Laboratuvarı, İngilizce Hazırlık Okulu, Merkez Kafeterya, Rektörlük Konutu, Personel Lojmanları, Spor Salonu binalarını tamamladı. Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi 1. kısım ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi binaları ile Fen Fakültesi Binası’nın inşaatlarını da tamamlayarak teslimini gerçekleştirdi.


YBÜ Esenboğa Külliyesi Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyor


Başkentte yapımı süren Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Külliyesi hızla ilerliyor. 1. etap inşaat çalışmalarının yürütüldüğü 1,5 milyon metrekare alan üzerine kurulan kampüsüyle Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biri olacak. Selçuklu mimarisine uygun inşa edilen YBÜ ayrıca, Türkiye’de kampüs alanına metronun ulaştığı ilk üniversite olacak.


TOKİ’den Ahi Evran Üniversitesi’ne kampüs


Kırşehir’deki Ahi Evran Üniversitesi birim binalarının inşaatı da hızla ilerliyor. Kampüs projesinde, idari ve eğitim binalarının yanı sıra yaklaşık 40 bin metrekare alana sahip Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) standartlarında bir stadyum bulunuyor.


Şırnak Üniversitesi cazibe merkezi olacak


TOKİ, Şırnak Üniversitesi ile imzaladığı protokol kapsamında Rektörlük binası, eğitim binaları, kültür merkezi, kütüphane, kafeterya, kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu ve 54 adet lojman inşa edecek. Kültür merkezi, kütüphane, kapalı spor salonu ve kapalı yüzme havuzlarıyla öğrenciler, modern tesislere kavuşacak.


Bartın ve Yozgat Bozok Üniversiteleri’ne ek binalar


TOKİ, Bartın Üniversitesi’yle imzaladığı protokol kapsamında da üniversiteye merkezi sözel derslik, Edebiyat Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi’ne öğrenci ve personel yemekhanesi inşa ediyor. Yozgat’taki Bozok Üniversitesi’ne ise Rektörlük İdari Birimler Hizmet Binası ve Mühendislik - Mimarlık Fakültesi ek binası yapılacak. 114 bin metrekarelik alana kurulu Mühendislik Fakültesi’ne, Dekanlık birimi ve konferans salonunun yanı sıra, Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, Biyosistem, Makina, İnşaat ve Jeoloji Mühendisliği bölümlerine özel, amfiler, derslikler, laboratuvar birimleri, öğretim elemanları ofisleri ve sosyal alanlar tasarlandı.


4 üniversite için yeni proje


TOKİ, yapımını yürüttüğü mevcut üniversitelerin dışında, dört yeni üniversiteye dönük projelendirme süreci yürütüyor. Bu doğrultuda TOKİ, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Konya Selçuk Üniversitesi, İstanbul Türk-Alman Üniversitesi ve Hakkari Üniversitesi’nin pek çok akademik ve idari biriminin yapımını üstleniyor.


İnşaatı tamamlanan ve tamamlanma aşamasında olan üniversite binaları:


1) Adıyaman - Kahta Meslek Yüksekokulu


2)  Ankara  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Temel Sağlık Bilimleri ve Laboratuvarları Binası


3) Batman Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Merkezi Kafeterya, Lojman Binaları, Elektrik Altyapı İşleri (Bu eğitim öğretim yılında teslim edilecek.)


4) Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi 1. Kısım ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Binaları ile Fen Fakültesi Binası


5) Konya Üniversitesi Ortak Derslik Binaları


6) Tunceli Üniversitesi Aktuluk Yerleşkesi, Rektörlük İdari Bina, İdari Bilimler, Mühendislik Fakültesi, Merkez Eğitim Öğretim Laboratuarı, Ar - Ge Laboratuvarı, İngilizce Hazırlık Okulu, Merkez Kafeterya, Rektörlük Konutu, Personel Lojmanları, Spor Salonu Binaları /


İnşaatı devam eden üniversite binaları:


1) Ankara Gazi Üniversitesi Merkez Kampüsü


2) Hakkari Üniversitesi Kafeterya - Yemekhane, Lojman ve Derslik Binaları


3) Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü Eğitim Fakültesi, Kongre ve Kültür Merkezi, Mimarlık Mühendislik Fakültesi, Ziraat Fakültesi Binaları ve Maraton Tribünü


4) Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi Binaları


5) Şırnak Üniversitesi Kampüs Alanı Eğitim ve Hizmet Binaları


6) Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlük Binası, Mühendislik - Mimarlık Fakültesi Binası


7) Bartın Üniversitesi Merkezi Sözel Derslik, Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ile Öğrenci ve Personel Yemekhanesi


8) Hakkari Üniversitesi Zeynel Bey Merkez kampüsüne ait merkezi birimler binaları


9) Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Merkez Kampüsü Derslik ve Ofis Blokları, Kapalı Yüzme Havuzu ve Sosyal Tesisleri ve Kanser Araştırma Merkezi Binaları


TOKİ Haber