TOKİ'den 100 TL taksitle konut satışı başlıyor

TOKİ'den 100 TL taksitle konut satışı başlıyor TOKİ'den 100 TL taksitle konut satışı başlıyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) idaresi tarafından yoksul vatandaşlara yönelik yapılacak ve 100 liradan başlayan taksitlerle satılacak 45 metrekarelik konutların satışı için talep toplanmaya başlanıyor.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

İlk aşamada 17 ilde yapılacak 10 bin 112 konuttan almak isteyen vatandaşlar, bu illerdeki valiliklere 25 Mart'tan itibaren başvuracaklar.

TOKİ, yoksul vatandaşlara yönelik yapılacak  Adana  Akkuyu'da 752,  Ankara  Mamak-Kusunlar'da yapılacak bin 176, Antalya Çıplaklı'da 448, Ağru Suçatağı'nda 280, Bursa Karacabey'de 36, Gürsu'da 564, Çanakkale Kepez'de 448, Diyarbakır
Üçkuyular'da bin 24, Eskişehir Aşağısöğütönü'nde 928, Erzurum Kazımkarabekir'de 456, Gaziantep Şahinbey'de 592,  İzmir  Kemalpaşa'da 744, Konya Meram'da 688, Kilis Merkez'de 96, Malatya Merkez'de 360, Sakarya Korucuk'ta 496, Trabzon Bahçecik'te 224 ve Van Kevenli'de 800 konutun satışı için bazı gazetelere ilan verdi. Bursa
Gürsu ve İzmir Kemalpaşa dışındaki projelerden konut almak isteyenler, 25 Mart'tan itibaren ilgili ilin valiliklerine başvuracak.

Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilecek projeler kapsamında 45 metrekare büyüklüğünde, 1 oda 1 salon nitelikte inşa ettirilecek konutlar, peşinatsız, 240 ay vadeli ile ve 100 liradan başlayan taksitlerle satılacak.

Konutlara başvuracak olanlarda, TC vatandaşı olması, uygulama il-ilçesinde en az 3 yıldır oturuyor veya il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması ve Sosyal Güvenlik Kurumuna (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı;na) tabi olmaması,
TOKİ'den daha önce konut almaması veya kredi kullanmaması, kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı herhangi bir gayrimenkulün bulunmaması gerekiyor. Başvuranlarda ayrıca, 30 yaş ve üzerinde
olma şartı aranacak. Ancak, eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmayacak. Babası veya hem babası hem de annesi vefat etmiş yetim bekar kadınlarda yaş şartı 25 yaş ve üzeri olarak belirlendi.

Yeşil Kart sahipleri, 2022 Sayılı Kanun kapsamında maaş alanlar ve 3294 Sayılı Kanun kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu;ndan yararlananlar da konutlar için başvurabilecek. Ayrıca, başvuru şartlarına sahip
ve en az yüzde 50 özürlü vatandaşlara, her projede 3 adet kontenjan ayrılacak.

Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri, diğer alıcılar
kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacak.

Bir hane halkı adına yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek.

Başvuru sırasında, nüfus cüzdanı fotokopisi, projenin bulunduğu il veya ilçe sınırları içerisinde 3 yıldır ikamet ettiğine dair ikametgah ilmühaberi, aile bireylerinin TC kimlik numaraları, özürlü vatandaşlara Özürlüler İdaresi tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet
hastanesinden alınmış sağlık heyet raporu istenecek. Ayrıca, başvuran vatandaşlar, kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının kira, faiz geliri vb. gelirinin olmadığını beyan edecek.

İlanda, başvuruların ne kadar süreceği belirtilmezken, TOKİ'nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, konut almaya hak kazananlar kura ile belirlenecek. Daha sonra ilan edilecek tarihlerde çekilecek kuralar sonucunda
konut almak için asil ve yedek olarak belirlenenler, gerekli evrakları ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklar. Kanıtlayamayanların hakları iptal edilecek.

Hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar, konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecek. Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak. Alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde, sözleşmeleri feshedilecek.

Edinilen bilgiye göre, satış için talep toplanan konut 18 konut projesinden sadece 3'ünün ihalesi yapıldı. 10 projenin ihale tarihleri ise
belirlendi. Bu ihaleler Mayıs sonuna kadar tamamlanacak. TOKİ, söz konusu projeler için daha önce ihale tarihleri ilan etmiş, ancak yeterli katılım olmadığı veya uygun teklif gelmediği için ihaleler iptal edilmişti.

Satış için talep toplanan Eskişehir Aşağısöğütönü'ndeki 928, Sakarya Korucuk'taki 496, Van Kevenli'deki 800 konutun ihalesi ise tamamlandı.

Yetkililer, ihalelerde çıkan maliyetlere göre, konutların taksitlerinin 100 liradan başlayarak 125-130 liraya kadar çıkabileceğini söyledi.

TOKİ, genelde ihalelerde oluşan fiyatlara göre satış fiyatı belirlerken, bu konutların vatandaşlara 100 lira başlangıç taksiti ile 20 yıl vadeli satılacağı açıklandığı için, aradaki fark  TOKİ  tarafından karşılanacak.

Konutların taksitleri, normal satışlarda her yıl memur maaşına ve TEFE'ye endeksli olarak artırılıyor.

TOKİ, "yoksula konut" projesi kapsamında ilk aşamada, 18 ilde 15 bin 266 konutluk proje hazırlamıştı. Projede, konutların net büyüklüğü 39-47 metrekare, brüt büyüklüğü ise ortalama 50 metrekare olacak ve değişik ihtiyaçlar
dikkate alınarak 3 değişik model uygulanacak.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, daha önce konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ortalama 28-30 bin liraya mal olacak konutların, gerçekten yoksul kesime satılması için kaymakamlıkların, valilerin, yerel yönetimlerin gereken önlemi alacağını, idare kaynakları ile yapılacak konutların maliyetinin 450 milyon YTL olduğunu, ilk aşamada 15 bin olarak planlanan sayının daha ileri aşamalarda 50 bine çıkarılacağını söylemişti.

pus