TOKİ'den 18 yılda 868 bin aileye ev!

TOKİ'den 18 yılda 868 bin aileye ev! TOKİ'den 18 yılda 868 bin aileye ev!

Türkiye genelinde 2002 yılından bugüne 3,5 milyon kişi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından inşa edilen konutlarda oturuyor.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından (TOKİ) 18 yılda 868 bin 838 konut, 14 bin 972 sosyal donatı inşa edildi.

Anadolu Ajansı muhabirinin edindiği bilgiye göre, TOKİ, Türkiye'deki konut ihtiyacına çözüm üretmek, vatandaşların az peşinat, düşük taksit ve uzun vade imkanlarıyla kira öder gibi konut sahibi olmasını sağlamak için yurt içinde, yardım amacıyla da yurt dışında birçok çalışma yapıyor.

"Acil Eylem Planı" çerçevesindeki "Planlı Kentleşme ve Konut Seferberliği" ile 2002 yılından itibaren toplu konut ve kentsel dönüşüm uygulamalarına hız veren kurum, bugüne kadar doğrudan veya iştirakleri aracılığıyla birçok proje geliştirerek, çok sayıda ev, altyapı ve sosyal donatı uygulamaları gerçekleştirdi.

Bu kapsamda, son 18 senede 868 bin 838 konut rakamına ulaşıldı. Böylece yaklaşık 3,5 milyon vatandaş,  TOKİ  tarafından hayata geçirilen sağlıklı, güvenli ve nitelikli konutlarda oturuyor.

TOKİ ayrıca 23 bin 916 derslikli bin 86 okul, 19 üniversite binası, 993 spor salonu, 71 bin 873 öğrenci kapasiteli 189 yurt, 266 hastane, 96 sağlık ocağı, bin 26 ticari iş yeri, 42 kütüphane, 741 cami, 228 kamu hizmet binası, 19 stadyum ve diğerleri olmak üzere toplam 14 bin 972 sosyal donatı inşa etti.

Yurt dışındaki çalışmalar


Pakistan, Endonezya, Sri Lanka ve Somali'de yaşanan afetlerin ardından TOKİ tarafından bölgelerde yardım amaçlı konut, eğitim ve sağlık tesisleri üretildi.

Güney Asya'da yaşanan deprem ve tsunamide evlerini kaybedenler için Endonezya'nın Banda Aceh bölgesinde bin 50 konut üreten kurum, aynı felakette zarar gören Sri Lanka'daki 500 konutun inşaatını da tamamladı.

Pakistan'ın kuzey doğusunda 2005 yılında yaşanan deprem sonrası Jammu ve Keşmir eyaletinde Muzafferabad Bölge Hükümet Yönetimi Kompleksi Projesi yapıldı.

Bu kapsamda, 2 ilkokul, 2 yurt, 197 konut, 12 yönetim binası, cami, kolej binası, konferans, sergi salonu, alışveriş merkezi, misafirhane ve spor salonu inşa edildi.

Pakistan'da 2010 yılındaki sel felaketinin ardından 4 bin 620 konut ve 37 sosyal donatı, 2011'in ilk yarısında ihaleleri tamamlanarak Ekim 2013 tarihinde  afetzedelere teslim edildi.

Somali'de ise konutların yanında, 200 yataklı hastane, 40 derslikli hemşire meslek yüksekokulu, kapalı ve açık alanda 2 bin kişilik ibadethanenin inşaatı tamamlandı.

50 ve 100 bin yeni sosyal konut kampanyaları hayata geçirildi


Geçen sene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinasyonunda iki ayrı sosyal konut kampanyası gerçekleştirildi.

Bu kapsamda, 67 şehirde 140 projede 50 bin yeni sosyal konut yapımı için 5 Mart 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilen  "50 Bin Yeni Sosyal Konut" projesinin tanıtım töreninde talep toplanmaya başlandı. Projeye 638 bin başvuru geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Evi olmayan alt gelir grubu vatandaşımız kalmayana kadar bu projeleri yapacağız." hedefi doğrultusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinasyonu, Hazine ve Maliye Bakanlığının da desteğiyle 12 Aralık 2019 tarihinde  "100 Bin Yeni Sosyal Konut" kampanyası başlatıldı.

TOKİ tarihinde bir ilk olma özelliğine sahip olan, yatay mimari esaslı 100 bin sosyal konutu kapsayan kampanyaya  16 Aralık 2019-15 Ocak 2020'de 1 milyon 200 bin başvuru geldi.

Konutlar, doğal afetlere dayanıklı, çağdaş yaşamla uyumlu, mahalle kültürünün yaşatılacağı, vatandaşların tabiatla buluşacağı, aile ve komşuluk ilişkilerinin canlı tutulacağı yatay mimari anlayışıyla hayata geçiriliyor.

TOKİ tarafından konut ihtiyacını karşılamanın yanında cami, okul, dükkan ve sosyal donatıların olduğu yeni yerleşim alanları da meydana getiriliyor.

Türkiye geneline 129 millet bahçesi


TOKİ, Cumhurbaşkanlığının 100 Günlük İcraat Programları kapsamında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinasyonunda her kente en az bir millet bahçesi yapılması görevini yürütüyor.

Bu kapsamda, 129 projeden Batman, Bursa Eski Stat, Diyarbakır Sur İçkale, Diyarbakır Dicle Vadisi, Elazığ, Kayaşehir 1. Etap, İstanbul Pendik, Sakarya, Samsun ve Sivas millet bahçelerinin inşaatları tamamlanarak açılışları gerçekleştirildi.

Millet bahçelerinden 14'ünün inşaatı sürerken, 13'ü ihalede, 5'i ihaleye hazır, 87'si de proje aşamasında bulunuyor.

"Daha çok yeşil" anlayışıyla inşa edilmeye başlanan millet bahçeleriyle, şehirlere yeni bir değer katılması ve gelecek nesillerin daha yeşil ortamlarda yaşamasına olanak sağlaması planlanıyor.

Millet bahçelerinde yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, amfi, spor, oyun, otopark ve bitkisel peyzaj alanları ile millet kıraathaneleri yer alıyor.

Millet kıraathanelerinde 24 saat özellikle gençlerin verimli vakit geçirebileceği, ders çalışıp kitap okuyabileceği, internet ve ikramlardan ücretsiz olarak fadalanabileceği, fikir alışverişi yaparak sosyalleşebileceği ortamlar sunuluyor.

 

TOKİ'den 7 bin lira peşinat 303 lira taksitle ev fırsatı!