TOKİ'den 47 ilde 77 kampanya

TOKİ'den 47 ilde 77 kampanya TOKİ'den 47 ilde 77 kampanya

Türkiye'yi şantiye alanına çeviren Toplu Konut İdaresi(TOKİ), 21 Ocak'ta başlattığı ve Mart sonunda bitmesi gereken Türkiye'nin 47 ilindeki toplam 77 projede, kış kampanyasını 30 Haziran tarihine kadar uzattı. TOKİ, ayrıca bunun dışında bu ayın sonuna kad

Büyük kentlerdeki çarpık yapılaşmanın çözümü olan kentsel dönüşümde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), en önemli aktör olarak öne çıkıyor. Türkiye'de bir uçtan bir uca kentsel değişim, dönüşüm projeleriyle yüz binlerce konuta bir anda imza atan TOKİ, şimdiye kadar ülke genelinde 904 şantiyede 280 binden fazla konut üretti. Türkiye'nin bütün illerinde faaliyet gösteren TOKİ'nin yeni hedefi ise 500 bin konut.

TOKİ'nin ülke genelinde yürüttüğü devasa toplu konut projeleri yapıldığı her yere adeta hayat veriyor, şehirlerin çehrelerinin değişimine katkı sağlıyor. Çarpık yapılardan, şekilsiz binalardan, caddesi, sokağı, yeşili olmayan mahallelerden kurtulma hamlesinde TOKİ'in yanında, belediyeler de var. Bu güne kadar 120 belediye ile  TOKİ  arasında 100 bin konutluk "Kentsel Dönüşüm'' projesi başlatıldı. Ve 22 bin 500 gecekondunun dönüşümü tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi.

Hedef; 12 şehir

2003 yılından bu yana ürettikleri yaklaşık 280 bin konutun nüfusu 100 bini aşkın 12 şehre denk geldiğini belirten TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, "Yeni dönemdeki hedefimizle birlikte 12 şehir daha kurmayı planlıyoruz" diyor.

Kentsel dönüşüm konusunda dört yılda çok ciddi tecrübeler edindiklerini anlatan Bayraktar "Gecekondu kanununu yeniden hayata geçirdik. TOKİ'nin mevcut kanunlarına yeni maddeler ekledik. Bayındırlık Bakanlığı'na bağlı bazı yetkiler TOKİ'ye geçti. Kanunlar elimizi güçlendirdi ve Türkiye'nin her tarafına el atıyoruz şimdi. Diyarbakır, Samsun, Trabzon, Denizli, Karabük, Erzurum, Kars, Gaziantep gibi birçok ilimizde çalışmalarımız hızla devam ediyor" şeklinde bilgi veriyor.

Yeni kampanyalar yolda

TOKİ, konutun yanında sosyal tesis de üretiyor.  Bugüne kadar 342 okul, 59 spor salonu, 36 kütüphane, 257 ticaret merkezi, 218 cami, 8 hastane ve 65 sağlık ocağının inşaatına başlayan TOKİ, projelerin büyük bir kısmını tamamladı.

TOKİ, 21 Ocak'ta başlattığı ve Mart sonunda bitmesi gereken Türkiye'nin 47 ilindeki toplam 77 projede kış kampanyasını 30 Haziran tarihine kadar uzattı. TOKİ, ayrıca bunun dışında bu alın sonuna kadar 21 yeni projenin satışına başlanacak. Emlak Market olarak TOKİ kampanyalarındaki son durumu araştırdık. Hangi projede kaç konut satıldı? Hangilerinin süresi 30 Haziran tarihine kadar uzatıldı? İşte tüm bu soruların yanıtlarını aşağıdaki tablolarda bulacaksanız.

TOKİ kampanyaları görmek için tıklayınız!!!

OKHAN ŞENTÜRK / EKONOMİST