TOKİ`den Çanakkale`ye kentsel yenileme

TOKİ`den Çanakkale`ye kentsel yenilemeÇanakkale Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle, il merkezinde hayata geçirilecek 'Çanakkale Merkez Kentsel Yenileme Projesi' kapsamında, 46 bin metrekaresi konut alanı, 10 bin metrekaresi ticaret alanı olacak yeni bir imar düzenlemesi yapılacak.


Çanakkale Belediyesi'nden yapılan açıklamada, projenin, Atatürk Caddesi, Muhtar Hüsnü Akkoyun Caddesi, Demircioğlu Caddesi, kısmen Namık Kemal Mahallesi kısmen de İsmetpaşa Mahallesi sınırları içerisinde kalan alan ile Küçük Sanayi olarak bilinen, Hacı Mustafa Bey Caddesi ile Reşat Tabak Caddesi arasında kalan alanı kapsadığı bildirildi.

Proje alanında, mevcut küçük sanayi dükkanlarına, Küçük Sanayi Sitesi içinde dükkan verebilmek için, belediye tarafından kamulaştırma yapılmasına yönelik çalışmalar yürütüldüğü belirtildi.

Açıklamada, bu projeyle, kötüleşmiş ve fonksiyonel olarak dönüşümüne ihtiyaç duyulan bu bölgenin bir çözüme kavuşturularak, günümüzün değişen koşullarına daha iyi yanıt verebilecek, modern bir kentsel çevreye dönüştürülmesinin hedeflendiği ifade edildi.

"Çanakkale Merkez Kentsel Yenileme Projesi" çalışmalarına, tüm hak sahiplerine ayrı ayrı gönderilecek tebligatlar ile görüşme yeri, günü ve saati bildirilerek, tek tek yapılacak görüşmelerle devam edileceği bildirildi.

Hak sahiplerinin projeye katılımı sağlanırsa, ihale süreci sonrasında inşaatların iki yıl içerisinde tamamlanmasının hedeflendiği kaydedildi.