TOKİ'den eğitime destek!

TOKİ'den eğitime destek!

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde inşa edilecek olan hizmet ve irtibat binası, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılacak.


TOKİ Başkanı Ergün Turan, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi ile idare arasında bir protokol imzalandığını açıkladı. Turan, üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ile imzaladıkları protokol kapsamında, Gölbaşı'ndaki hizmet ve irtibat binasının, 9 bin 940 metrekare alanda kurulacağını dile getirdi. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; üniversitenin, Türkiye ve Kazakistan Cumhuriyetlerinin, uluslararası özerk statüye sahip ortak devlet üniversitesi olduğunu söyleyen Turan, şunları kaydetti:

"Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde, bugün 10 fakülte ve 1 yüksekokulda, 12 binden fazla öğrenci öğrenim görmekte ve 900'ü aşkın akademik personel görev yapmaktadır. Kurulduğu günden bu yana Türk dili konuşan devlet ve topluluklara mensup öğrencilere, bir çatı altında eğitim veren Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin hizmetlerinin daha iyi şartlar altında yürütülmesi için modern ve geleneksel mimarinin sentezlendiği yeni bir hizmet binası inşa edeceğiz. Proje çalışmalarını tamamladık. Yeni hizmet binasında, konferans salonu, kütüphane, öğrenci işleri ofisi, mali işler müdürlüğü, insan kaynakları müdürlüğü ve akademik personelin odaları yer alacak. Üniversite, yıllardır iki ülke arasındaki bilimsel, iktisadi ve kültürel işbirliğine katkı sağlıyor. Türk devlet ve toplulukları arasındaki dostluk ve dayanışmanın gelişmesine yeni fırsatlar sunuyor. Biz de idare olarak inşa edeceğimiz yeni hizmet binası ile bu birikime destek olacağız."

TOKİ Başkanı Turan ayrıca, TOKİ'nin nitelikli sosyal konut üretimi başta olmak üzere, eğitim, sağlık, spor, güvenlik, ticari ve dini yapı ile gecekondu dönüşüm çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.  Turan, şunları kaydetti:

"Milli Eğitim Bakanlığımız ile üniversitelerimizin önemli bir paydaşı olarak hizmet sunuyoruz. Konut üretimlerimizle eş zamanlı olarak, ülkemizin ihtiyaç duyduğu sosyal hizmet yapılarına dair üretimlerde, eğitim kurumlarımıza özel önem veriyoruz. Çocuklarımızın ve üniversite gençlerimizin öğrenim gördüğü bilgi yuvalarını, son teknoloji ürünü teknik ve malzemeler ile hayata geçiriyoruz. İdare olarak bugüne kadar 19 üniversite binası ile 23 bin 268 derslikli 1052 okul, 71 bin 873 kapasiteli 188 öğrenci yurdu ve 42 kütüphane inşa ettik."