TOKİ'den Gaziantep'e 10 milyar TL'lik yatırım!

TOKİ'den Gaziantep'e 10 milyar TL'lik yatırım!Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ Başkanlığı’nın işbirliğiyle hayata geçen 50 bin konutluk Kuzey Şehir konut projesi kapsamında 2’nci etaptaki 749 adet konutun kurası çekildi...


Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nın işbirliğiyle hayata geçen 50 bin konutluk Kuzey Şehir konut projesi kapsamında 2’nci etapta yer alan 749 adet konutun kura çekilişi gerçekleşti.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, 749 konuta 549’u engelli, bin 579’u emekli olmak üzere 14 bin 378 başvuru yapıldığını açıkladı. Böylece Kuzey Şehir’de satışa sunulan her 1 konuta yaklaşık 20 başvuru geldi. Turan, 50 bin konutluk Kuzey Şehir projesine altyapıyla birlikte toplam 10 milyar TL yatırım yapılacağını açıkladı.

Gazete Habertürk'ten Erdem Aktürk'ün haberine göre Turan,  TOKİ  olarak şimdiye kadar Gaziantep genelinde toplamda 20 bin 813 konut uygulaması başlattıklarını, bu konutların 15 bin 306’sını tamamladıklarını, 5 bin 507 konutun da yapımının sürdüğünü belirtti. 

Turan, Gaziantep’e bir hastane, 3 sağlık ocağı, 2 kamu hizmet binası, 23 okul, 1 kütüphane, 3 pansiyon, 15 ticaret merkezi, 16 caminin de konutlara ilaveten yapıldığını ifade ederek, 33 bin seyirci kapasiteli şehir stadyumunun da TOKİ tarafından inşa edildiğini söyledi. Turan, “Sadece TOKİ olarak Gaziantep’e bugüne kadar yaptığımız yatırımın bedeli yaklaşık 2 milyar 344 milyon TL” dedi. Konutların fiyatlarının 109 bin lira ile 294 bin lira arasında değiştiğine değinen Turan, konut taksitlerinin de 454 liradan başladığını belirtti.

"İSMİ ÇIKMAYANLAR ÜZÜLMESİNLER"

Turan, “Kurada ismi çıkmayanlar üzülmesin. 27 Haziran’da 913 konutluk 1. Etap’ın kuralarını çekeceğiz. Bu kurada kendilerine konut çıkmayanlar yatırdıkları bedeli geri almadıklarında 2. kuraya dahil edeceğiz” dedi.

250 BİN KİŞİ İKAMET EDECEK

Turan, Gaziantep Kuzey Şehir Projesi’nin 8.5 milyon metrekare alan üzerinde projelendirildiğini söyleyerek “Kuzey Şehir Projesi, tek bir proje olarak üstlendiğimiz ve üzerinde çalıştığımız en büyük projelerden biri, tek seferde geliştirilen ilk ve en büyük yerleşim olma özelliğini taşıyor” dedi. Turan, projenin tamamlanmasıyla 250 bin kişinin ikamet edeceği yeni bir yerleşim alanının oluşacağını belirtti.

"BURASI ADETA SAKLI CENNET"

Gaziantep’te 500 bini mülteci toplam 2.5 milyon kişinin yaşadığını belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, yapılacak viyadük ve kavşaklarla Kuzey Şehir’e ulaşımın çok hızlı olacağını ve buranın adeta saklı bir cennet olduğunu sözlerine ekledi.