Çukurova Balkon

TOKİ'den Kayabaşı'na en büyük `uydu kent' kondu

TOKİ'den Kayabaşı'na en büyük `uydu kent' kondu TOKİ'den Kayabaşı'na en büyük `uydu kent' kondu

TOKİ en büyük hamlesini Küçükçekmece sınırları içerisinde yer alan Kayabaşı'nda gerçekleştiriyor.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Kayabaşı bölgesinde kendisine ait yaklaşık 9 milyon metrekarelik bir alanda 40 bin konuttan oluşan bir `uydu kent' inşa etmek için harekete geçti. Proje kapsamında ayrıca özel sektörün de 6 milyon metrekareye 30 bin konut inşa etme potansiyeli var. Projenin 5-7 yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ),  Anadolu ve büyük şehirlerde sosyal amaçlı 100 binlerce konut üretimine imza attı. Ancak konut açığının hızla çoğaldığı İstanbul'da istediği performansı bugüne kadar bir türlü yakalayamadı. Tabii bunda İstanbul'da özellikle de merkeze yakın yerlerde yeterli arsa bulunamaması, var olan arsaların da fiyatının pahalı olmasının etkisi var.
Yine de kurumun boş durduğu söylenemez. Gelir paylaşımlı projelerin yanında TOKİ, İstanbul'daki konut açığını aza indirmek için son dört yılda Hadımköy, Pendik, Halkalı, Küçükçekmece, Tuzla ve Taşoluk bölgelerinde alt ve orta gelir grubu için yaklaşık 20 bin sosyal konut inşa etti.

Kurum şimdi ise İstanbul için çok daha büyük ve tek bir bölge için dev bir konut hamlesi başlatıyor. Tarihinin en büyük konut hamlesini tek kalemde gerçekleştirecek olan TOKİ, bunun için üs olarak İstanbul Küçükçekmece sınırları içinde yer alan Kayabaşı'nı seçti.

TOKİ, Kayabaşı bölgesinde kendisine ait yaklaşık 9 milyon metrekarelik bir alanda 40 bin konuttan oluşan bir `uydu kent' inşa etmek amacıyla yakında düğmeye basıyor.

Toplam 70 bin konut

Bölgede, sadece  TOKİ  konut üretmeyecek. Aynı bölgede elinde yine yaklaşık 6 milyon metrekare büyüklüğünde arsa portföyü bulunan özel sektörün de 30 bin konut yapması bekleniyor. Böylece bölgede inşa edilecek konut sayısı 70 bine ulaşacak.

TOKİ'nin Kayabaşı'nda kuracağı 40 bin konutluk `uydu kent', yaklaşık 10 etaptan oluşacak. Projenin ilk etabını oluşturan 3 bin konutun inşasıyla ilgili ihalenin önümüzdeki aylarda gerçekleştirilmesi bekleniyor. Projede yer alan 40 bin konutun inşasının ise beş ile yedi yıllık bir sürede tamamlanması planlanıyor.

Lüks konut da olacak

Proje kapsamında sadece sosyal konut üretilmeyecek, üst gelir grubu için lüks konutlar da yapılacak. Projede 30 metrekarelik konutlar da yer alacak. Kentsel tasarım çalışmalarına son hali verilen projenin 4 milyar dolara mal olması bekleniyor.

TOKİ'nin Kayabaşı projesi kapsamında bölgedeki dağınık haldeki Hazine arazileri, şahıslara ait araziler ile takas edildi ve arazi tek parça haline getirildi. Böylece yaklaşık 9 milyon metrekare büyüklüğünde bir arazi elde edilmiş oldu. Bu arazi de toplu konut imarı alanı olarak düzenlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sunulan imar planı, geçtiğimiz aylarda belediye meclisi tarafından kabul edilince, bölgede konut üretiminin önü açılmış oldu.

İki üniversite yer alacak

Projede 11 adet Taksim Meydanı ve Gezi Parkı büyüklüğündeki 158 bin 700 metrekarelik alanın ağaçlandırılacağını söyleyen TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanı Niyazi Özdemir, proje hakkında şu bilgileri veriyor:

"Projede 16 Ali Sami Yen Stadı büyüklüğünde rekreasyon (yenilenme-yeniden yaratma) alanı yer alacak.  Ankara  Adliyesi'nin sekiz kat büyüklüğünde resmi kurum alanı, Atatürk Kültür Merkezi'nin yedi kat büyüklüğünde kültürel ve halk eğitim tesisi alanı, İSKİ Genel Müdürlük binasının 12 katı genişliğinde teknik yapı alanı, 2 bin 748 derslik kapasiteli ilköğretim ve kreş alanı olacak."

Ayrıca bin 499 derslik kapasiteli ortaöğretim ve meslek lisesi alanı ile 2 bin 305 yatak kapasiteli sağlık tesisi alanı yapılacağını kaydeden Özdemir, "Bunların dışında projede iki üniversite inşa edilecek. Proje çevreci özelliğe sahip olacak. Yağmur suları binaların çatılarında sarnıçta biriktirilecek ve bu su çevre sulamada kullanılacak. Güneş enerjisinden azami derecede yararlanılarak konutların ısıtılma sistemine katkı için enerji kaynağı oluşturulacak" diyor.

Üçüncü köprünün çevre yolu

Kayabaşı Projesi'nin içerisinden İstanbul Boğazı'na kurulması planlanan üçüncü köprünün çevre yolunun geçecek olması da projenin bir başka önemli tarafı. Öyle ki; imar planında otoyol gişeleri bile düşünülmüş bulunuyor.

Öte yandan İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa Tıp) ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin bölgeye taşınacak olmasıyla birlikte eczane ve benzeri tıp hizmeti veren özel işyerleri içeren ticari iş merkezlerinin de Kayabaşı Projesi içinde yer alacağı ifade ediliyor.      

Kayabaşı bölgesinde yapılacak ticaret ve iş merkezlerinin TOKİ'yi finansal açıdan rahatlatacağı düşünülürken, TOKİ'nin ticari alanları ve konut inşaatlarını belirli seviyeye geldikten sonra satmayı planladığı belirtiliyor. Konut ve ticari alanların satışlarından elde edilecek gelirle de Kayabaşı projesinin finansmanının gerçekleştirileceği, aynı zamanda farklı bölgelerdeki konut projelerine de kaynak sağlanacağı kaydediliyor.

Böylece hasılat paylaşımıyla yapılan konutların satışlarındaki durgunluk nedeniyle finansal açıdan sıkıntı yaşayan TOKİ açısından Kayabaşı'nın önemli bir gelir kaynağı olacağı görülüyor.