TOKİ`nin kentsel dönüşüm hedefleri

TOKİ`nin kentsel dönüşüm hedefleriTOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Murat: 'Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında şu ana kadar 60 bin konut sayısına ulaştık, hedefimiz yeni dönemde yoğun şekilde konut üretmek'


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Yardımcısı Mehmet Murat, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında şu ana kadar 60 bin konut sayısına ulaştıklarını, hedeflerinin yeni dönemde yoğun şekilde konut üretmek olduğunu söyledi.

Murat,  TOKİ  tarafından Şanlıurfa'da alt gelir grubu için Akabe Mahallesi'nde inşa ettirilen 132 konutun, Atatürk Spor Salonunda düzenlenen kura çekimi öncesinde, yeni dönemde dar gelirlilere yönelik konut üretimi ve kentsel dönüşüm projelerine öncelik vereceklerini bildirdi.

Bundan sonra kentsel dönüşüm projelerine ağırlıklı olarak Ankara, İstanbul ve  İzmir  gibi illerde daha büyük bir yoğunlukla devam edeceklerini aktaran Murat, düşük peşinat miktarları ve taksit oranları dolayısıyla vatandaşın TOKİ'nin uygulamalarını tercih ettiğini ifade etti.

Özellikle dar gelirli aileleri "kira öder gibi" küçük taksitlerle ev sahibi yapmak için çaba sarf ettiklerini aktaran Murat, şunları söyledi: "Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında şu ana kadar 60 bin konut sayısına ulaştık, hedefimiz yeni dönemde yoğun şekilde konut üretmek.

Vatandaş ilk başta tepki gösteriyordu. Ancak gecekondudan çıkıp, modern konutlara kavuşunca durum değişti. Artık vatandaşın kendisi bize müracaat ederek, 'Bizim de evlerimizi yıkın, yerlerine modern konutlar yapın. Modern kentlerde yaşayalım' diyorlar. Vatandaş genel olarak TOKİ'nin uygulamalarından memnum. "Mehmet Murat, TOKİ'nin konut uygulamaları sayesinde inşaat sektörünün düzene girdiğini dile getirdi.

Daha önceki dönemlerde bazı konutların aşırı kar oranlarıyla satışa sunulduğunu anlatan Murat, TOKİ'nin piyasada yerini almasıyla birlikte konut piyasasının da normal seviyesine geldiğini sözlerine ekledi.