Torunlar GYO'dan 204 milyon TL kâr!

Torunlar GYO'dan 204 milyon TL kâr!Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, SPK standartlarına uygun olarak hazırlanan konsolide mali tablolara göre 2014 yılının ilk dokuz ayında 204 milyon TL net kâr açıkladı.


Torunlar GYO, bu dönemi 3,112 milyon TL net aktif değer ve 5,941 milyon TL portföy değeriyle kapattı. Şirket, satışlarını ise bir önceki yıla göre yüzde 247 oranında artırarak 555 milyon TL’ye çıkardı. 


Türkiye Gayrimenkul Sektörü’nün en önemli temsilcilerinden Torunlar GYO, 2014 yılı ilk dokuz ayına ilişkin finansal sonuçlarını ve gelecek dönem beklentilerini açıkladı. SPK standartlarına uygun olarak hazırlanan konsolide finansal tablolara göre; Torunlar GYO 2014 yılı Ocak-Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 247 artışla 555.1 milyon TL’ye, vergi, amortisman ve faiz öncesi kârını (VAFÖK/EBITDA) yüzde 219 artışla 322.6 milyon TL’ye ve net kârını ise 204 milyon TL’ye çıkardı.

AVM tarafında başarılı bir dokuz ayı geride bırakan Torunlar GYO, 5 AVM’den 114.2 milyon TL kira geliri elde ederek, Mall of Istanbul hariç, AVM kira gelirlerinde geçen yıla oranla yüzde 10.4 artış kaydetti. AVM ziyaretçi sayıları ilk dokuz ayda birebirde yüzde 4 ve perakende satışlar ise yüzde 12.8 artarak canlılığını korudu. Konut tarafında Mall of İstanbul projesinin de katkısıyla 403.2 milyon TL konut satış geliri elde eden şirket, böylece satış gelirlerinin yüzde 72’sini konut ve ofis, yüzde 28’ini ise AVM gelirlerinden elde etti.


“Torunlar GYO yılsonu hedeflerine çok yakın”


Şirketin 2014 ilk dokuz ay rakamları ile ilgili bilgi veren Torunlar GYO CFO’su İsmail Kazanç; “Yılın ikinci çeyreğinde oldukça zayıf bir görünüm sergileyen yurtiçi talep, üçüncü çeyrekte sınırlı da olsa iyileşme sinyalleri verdi. Merkez Bankası’nın faiz indirimlerini takiben kredi faizlerinin gerilemesi ve tüketici güveninde kaydedilen kısmi toparlanma ile bankacılık sektöründe kredi artışları üçüncü çeyrekte hız kazandı. Biz de Torunlar GYO olarak, 2014 yılının ilk dokuz ayında başarılı bir grafik çizdik. İlk dokuz ayda zayıflayan TL’nin kur etkisine  rağmen, konut satış ve AVM kira performansının yanı sıra, Torun Center’ı gerçekleştiren proje ortaklığının tam konsolidasyonu ve nispeten düşen faizler iyi bir kar açıklamamızı sağladı. Şirketimiz, bu dönemde  204 milyon TL net kar elde etti. Ayrıca yine bu dönemde, 270 milyon TL’si Mall of İstanbul için olmak üzere,  toplam 447 milyon TL yatırım yaptık. Bugüne kadar 612.8 milyon TL(KDV dahil) taahhütlü ön satış avansı aldığımız bu projede satış hasılatının yüzde 30’unu yabancılardan elde ettik. 2014 yılının tamamında da Torunlar GYO olarak 755 milyon TL satış geliri ve 421 milyon TL VAFÖK  hedefliyoruz. İlk dokuz ayda elde ettiğimiz netice ile de yıl sonu hedeflerimize çok yaklaştık.” dedi.  

Torunlar GYO’nun portföyünde yer alan projelerle ilgili de bilgi veren Kazanç; “23 Mayıs’ta hizmete giren Türkiye’nin en büyük alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi Mall of İstanbul’da yüzde 87 doluluk ile 4.2 milyon ziyaretçi sayısına ulaştık. Lokasyonu, mimarisi ve A plus olma özelliğiyle ofis anlayışına farklı bir bakış açısı getiren Torun Tower’da 1 Kasım’dan itibaren kira geliri elde edilmeye başlandı. Torun Center projesinde inşaatı gerçekleştiren proje ortaklığının yüzde 35 azınlık hissesini 31.5 milyon dolara satın alarak yüzde 100 konsolide ettik. İstanbul’un en eski ve en değerli yerleşim merkezlerinden Eyüp-Alibeyköy’de yer alan  Kiptaş  projemizin çevresel etki analiz raporunu 20 Ekim’de aldık ve projenin lansmanını 2015 yılının ilk çeyreği içinde yapmayı hedefliyoruz. Ayrıca bizi çok heyecanlandıran diğer bir projemiz ise; Boğaz’a yakın konumuyla dikkat çeken Paşabahçe arazimizde gelecek yılın ilk çeyreğinde hayata geçireceğimiz yeni projemiz. Bu projeler için 2014-2017 yılları arasında 2 milyar TL yatırım yapmayı hedefliyoruz” dedi.