Trabzon Akyazı Stadı'nın çatısı tamamlandı!

Trabzon Akyazı Stadı'nın çatısı tamamlandı!Trabzonspor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi ve Akyazı Spor Kompleksi Koordinatörü Gökhan Saral, yapımı son aşamaya gelen Akyazı Stadı'nda ilk maçlarını 11. haftada Antalyaspor ile oynamayı planladıklarını söyledi.


 Trabzonspor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi ve Akyazı Spor Kompleksi Koordinatörü Gökhan Saral, yapımı son aşamaya gelen Akyazı Stadı'nda ilk maçlarını 11. haftada Antalyaspor ile oynamayı planladıklarını söyledi.


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan ve Türkiye'nin deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk stadyumu özelliğine sahip Akyazı Stadı'nda çalışmaların son aşamaya geldiği belirtildi.


Akyazı mevkisinde deniz dolgu alanının tamamlanmasının ardından 24 Kasım 2013'te temeli atılan 41 bin seyirci kapasiteli stadın iklim şartlarının uygun gitmesi halinde  gelecek ayın ortasında tamamlanması hedefleniyor. 


- Çelik çatı bölümü tamamlandı


Statta çelik çatı bölümünün tamamlandığı açıklandı. 


Akyazı Stadı, çatı sistemi ile Türkiye'de bir ilk olacak. Stadyumun çatısı, çevre dostu, kendini temizleme ve hava kirliliğini giderme özelliğine sahip "akıllı çatı" olarak bilinen "Smart Roof" sisteminde inşa edildi.


Yaklaşık 22 bin metrekare kapalı tribün yüzeyine sahip olacak stadyumun çatısı, 245 dönümlük yeşil alanın havasını temizleme gücüne sahip olacak. Bu oran, yaklaşık 2 bin 500 aracın yarattığı hava kirliliğini temizleme kapasitesine eşdeğer bulunuyor. Çatı, yarı saydam özelliğiyle de saha içinin daha aydınlık olmasını sağlayacak.


Stadyum içerisinde seyirci koltuklarının tamamlandığı kaydedildi. İtalya'dan da çimlerin bir bölümünün geldiği ve hafta sonunda saha zemininin çimlendirme çalışmalarının başlayacağı belirtildi. Bu çalışmaların maksimum 4-5 gün süreceği, ardından da hibrit çim işlemi yapılacağı vurgulandı.


- Saral: "İnşallah büyük başarılar yaşayacağız"


Trabzonspor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi ve Akyazı Spor Kompleksi Koordinatörü Gökhan Saral, Gençlik Spor Bakanlığı,  TOKİ  ve Trabzonspor olarak çalışmaları iyi bir şekilde götürdüklerini belirterek, "Havanın uygun gitmesi de bize destek sağlıyor. İklim şartları bu şekilde giderse Antalyaspor maçını Akyazı Stadı'nda oynamayı planlıyoruz." dedi.


Hüseyin Avni Aker Stadı'nda birçok başarılar elde ettiklerini belirten Saral, "Avni Aker Stadı, belki fiziki şartlar olarak birçok stadın gerisinde kaldı ancak oranın bir ruhu, tarihi var. Şampiyonluk kupasının kaldırıldığı bir atmosfer var. Bu ruhu modern stadımıza, Akyazı Stadımıza taşıyacağız. Dünyada örnek gösterilebilecek bir stadyumda Trabzonspor'un büyüklüğüne yakışır bir şekilde misafirlerimizi ağırlayacağız." diye konuştu.


Saral, geçmişteki başarıları Akyazı Stadı'nda sürdürmek istediklerini vurgulayarak, "Yeni stadımız, yeni bir heyecan, yeni bir motivasyon verecektir. Tüm şehir, tüm camia daha motive olmuş bir şekilde ivmemizin daha üstlere çıktığını bu statla gözlemleyeceğiz. İnşallah stadımızda büyük başarılar yaşayacağız." ifadelerini kullandı.AA